| Razwan29 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de telefon.Acum 2-3, cand mi-am achizitionat un telefon si cand l-am deschis trebuia sa bag adresa de email/gmail(nici nu mai stiu daca era obligatoriu una din ele). Aceasta adresa trebuia inserata pentru a face contul SAMSUNG pentru ca tel. e Samsung...si eu acum vreau sa schimb contul ala, am avut cateva tentative sa-l sterg, dar la ultima etapa am renuntat de multe ori pentru ca presupun ca-mi sterge tot ce am pe el(contacte,muzica, poze, fisiere). Acum vreau sa stiu daca il sterg ca sa fac alt cont SAMSUNG imi sterge datele sau trebuie' sa mi le salvez eu inainte? V-as fi tare recunoscator daca ma ajutati sa remediez problema. Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| RecKinul a răspuns:

Cât de multe poţi să ai pe un telefon? Toate datele pot fi salvate pe un card microSD sau într-ul PC ori laptop. Mai şi varianta de a face backup (copie de rezervă). Analizează bine opţiunile pe care le ai şi citeşte cu atenţie cum se face "backup" la Samsung şi fă întâi o simulare ca să te înveţi cum se face restaurarea. Pentru contacte poţi face "backup" pe cardul microSD. Nu cred că stergerea contului va duce la pierderea datelor din propiul telefon. Eu am schimbat odată parola contului, telefonul nu mai putea avea acces la cont, dar cu datele nu am avut nici o problemă. Contul cu care este asociat telefonul poate fi folosit pentru localizarea sa in caz de furt sau pierdere sau pentru stocarea în "cloud" a datelor din telefon pentru a nu le pierde în caz de defectare, pierdere sau furt al telefonului.