| cristy1993 a întrebat:

am un iPhone 3G si am o problema cu el. Imi spune no sim installed. Nu imi recunoaste cartela. Ce sa fac

Răspuns Câştigător
| davidtm a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema.si am schimbat tavita.aceea care pui cartela in ea. daca nu e asa afectata tavita incearca sa o impingi si tii cu mana pe ea putin mai tare.si te uiti daca apare putin semnal

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate s-a defectat cartela ( s-a demagnetizat, sau dus contactele, etc. )...

Ai încercat să scoţi cartela şi s-o introduci iar?
Dacă tot aşa face, atunci cred că e defectă cartela.

Încearcă cartela în alt telefon, dacă merge înseamnă că acea cartelă e bună şi problema e din telefon.

Sau încearcă să introduci o altă cartelă, care şti că merge în alt telefon ( la fel, dacă nu merge aici atunci e defect telefonul - bine-nţeles cartela să fie compatibilă, deci Mini-SIM.

Dacă nu reuşeşti şi e defectă cartela, mergi cu ea la o reprezentanţă a operatorului de telefonie şi ţi-o schimbă cu una nouă, cu acelaşi număr de telefon.
În funcţie de operator, e posibil să te coste până la 20 de lei...

De asemenea, poţi încerca să-i faci un "hard reset" cu metoda de la linkul :
http://www.orange.ro/help/cum_sa_faci_hard_reset_iphone/iq/44122

http://cautasiafla.blogspot.ro/......l-tau.html

Dacă nici aşa nu va merge cartela, poţi încerca să faci "factory reset" ( revenire la setări de fabrică ), din meniul telefonului - atenţie : prin această metodă e posibil să pierzi datele din telefon ( înainte de asta să faci un back-up, să-ţi salvezi datele pe Pc ).

Vezi linkul :
http://www.boio.ro/......-ul-la-30/

Sau mergi cu el la un Service...

Toate cele bune.

| MYK3 a răspuns:

Hey, telefonul tau poate nu e decodat si de aceea nu iti recunoaste reteaua.

| Alin4uuu a răspuns:

Davidtm are dreptatewinking

| davidtm a răspuns (pentru Alin4uuu):

Mersi multhappy:*

| Silviu_Razvan_1998 a răspuns:

IPhonul are ceva specific... el suporta doar Micro-Sim. Trebuie sa te duci la un magazin al retelei tale si le spui treaba asta sa iti dea un micro-sim... Te descurci. Succes!

| Silviu_Razvan_1998 a răspuns:

Asta e problema iPhonului. Nu suporta SIM normal... ii trebuie micro-SIM. Du-te la un reprezentant al retelei si vorbeste cu el si te rezolva. Succes!