| silvius1734 a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar si eu un smartphone cu android
(gen Samsung galay s4 sau s5) din bazar (deci va dati seama de la ce persoane) pentru ca nu imi permit sa iau unul nou dar mi-e frica sa nu prind unul furat si sa ma trezesc ca mi-l blocheaza sau mi-l confisca politia.Deci cum pot sa imi dau seama daca este furat sau nu? Si inca ceva cum pot sa imi dau seama sa nu fie replica?

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Deci in primul rand trebuie sa te hotarasti daca iti cumperi de pe net sau din orasul tau.
Ai mai multe variante, de pe internet trebuie sa te uiti mai intai la produsul care vinde si sa ceri toate amanuntele si sa negociezi la sange dupa te uiti la calificative si la recenzii, vanzatorii care au 90%-100% calificativa pozitive e clar ca nu are cum sa dea teapa.
Daca e sa iei online cauti pe okazii cu garantie de livrare si vanzatori seriosi sau pe tocmai/olx doar daca sunt din orasul tau sa il poti testa, poti cauta pe facebook grupuri de vanzari din orasul tau sa vezi.
In al doilea rand cand te duci sa te intalnesti cu cumparatorul sau de la cineva te duci sa iei un telefon, vorbesti cu el, il vezi la aspect, ce iti mai da si negociezi dupa ca sa fii sigur te duci cu tipul ala la un GSM si el til testeaza si iti spune daca e fake sau nu.
Ii dai bani acolo sa ai si un martor si gata, poti sa te duci si la notariat sa faca o declaratie dar nu prea e nevoie de asa ceva atata tmp cat accepta sa te duci la gsm sa ii faci teste.
Eu am cumparat acum 2 ani aproape un s2 la mana a doua de pe un grup de vanzari din orasul meu pe fb, m-am dus cu el si cu vanzatorul la un gsm, l-a testat a zis ca e ok, i-am dat banii si nu am avut nici pana acum o problema cu el. (acuma e la maicamea, mi-e mi-a facut cadou altul de ziua mea)
Ma rog asta e o alta poveste, sper ca ai inteles, nu poti cauta un produs bun intr-o singura zi, ca sa iei ceva bun si ieftin trebuie sa te interesezi, sa vorbesti cu mai multi si sa stabilesti de la cine sa iei.

2 răspunsuri:
| genifar45 a răspuns:

Ca sa nu iei replica :http://moddingpcghid.blogspot.ro/......plica.html pentru s4 șihttp://www.androidro.ro/cum-deosebesti-un-telefon-original-de-o-clona/ pentru s5 iar ca sa nu fie furat nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am eu un LG G 2 Mini, daca te interseaza. Telefonul este absolut nou, achizitionat la prelungirea abonamentului:
http://olx.ro/oferta/lg-g2-mini-absolut-nou-liber-de-retea-ID2yJyX.html