| erdeivlad a întrebat:

As vrea sa știu ce este acela jailbreak

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Jailbreak iti permite sa downloadezi gratis aplicatii pentru care in mod normal ar trebui sa platesti. Insa, cand vrei sa iti updatezi softul s-ar putea sa nu iti mai mearga din cauza jailbreak-ului, face mai multe fite si e preferabil sa nu iti faci jailbreak.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Poftim : https://www.google.ro/......https?/url

| AlexandruTeodor a răspuns:

Procesul de jailbreaking este o activitate care permite utilizatorilor de iPad, iPhone sau iPod Touch să instaleze aplicații terțe pe dispozitivele lor, modificând fișierele de sistem originale din iOS. Odată efectuat procesul de jailbreak, utilizatorii de iPhone pot descărca un număr mai mare de extensii și teme, altfel indisponibile în App Store, pe canale neoficiale cum ar fi Cydia. Un terminal trecut prin acest proces, poate folosi în continuare App Store și iTunes.

Rezultatele procesului de jailbreak diferă de o deblocare SIM obșnuită, care doar permite utilizatorului să folosească dispozitivul în orice rețea. Potrivit Apple, modificările aduse sistemului de operare pot conduce la anularea garanției, deși dispozitivul poate fi restabilit la setările din fabrică prin intermediul aplicației iTunes.

Fondatorul Cydia, Jay Freeman, estimează că peste 10% din iPhone-uri au beneficiat de jailbreaking.
SURSA: Wikipedia.org

Pe scurt :
Jailbreak-ul permite utilizatorilor sa descarce teme/aplicatii care nu sunt in AppStore.

| Martina5 a răspuns:

Procesul de jailbreak presupune folosirea unor programele cu ajutorul carora soft-ul telefonului este spart permitand astfel instalarea oricaror aplicatii cat si customizarea de orice fel a telefonului. - Duce la pierderea garantiei in cazul in care operatorul de la care e cumparat afla ca ati facut acest lucru.

| CatalinSGC a răspuns:

Salut deci sa inteleg va daca am un iphone blocat pe o retea din Italia facandu-i jailbreak pot sa Il folosesc si pe retelele din Romania ca tot nu-s lamurit?
Multumesc Anticipat

| alexmoarti12 a răspuns:

Jailbreak sau iOS, este sistemul de operare la telefoanele, tabletele si alte produse de la Apple!

| AlexandruTeodor a răspuns (pentru alexmoarti12):

GRESIT, jailbreak NU este un sistem de operare. DEBLOCHEAZA iOS-ul. Poti sa descarci aplicatii/teme care nu sunt in Appstore.

| BiuL a răspuns (pentru alexmoarti12):

Nu! Ios e sistemul de operare. Cu jailbreak-ul e alta discutie, mai lunga si mai complicata.