| Khero a întrebat:

Doresc sa-mi achizitionez un iphone la mana a doua si in anumite anunturi, este specificat ca wi-fi-ul nu functioneaza bine sau deloc. Este o problema generala? La ce trebuie sa ma uit prima data ca sa imi dau seama ce defecte are?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa faci un efort sa-ti cumperi un telefon din magazin, chiar daca este cel mai ieftin, pentru ca cele de mana a doua sunt marea majoritate defecte si tu-l cumperi sa-l folosesti, nu pentru piese, nu?

| Khero explică (pentru Violleta2022):

Da...Intrebarea mea era alta...

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu este o problema generala. Totusi nu te sfatuiesc sa iei de pe site-uri de anunturi. Cumpara dintr-un magazin de telefoane SH. Chiar mai zilele trecute am gasit ca unul a primit o bucata de tigla si n-ai ce-i face. Nu poti sa dovedesti ca el a pus acolo o caramida sau un telefon. Caramida o poate face sa aiba greutatea unui telefon si apoi spune ca el telefon ti-a pus. Te mai da in judecata pentru calomnie si iti mai ia si bani pe chestia asta. Mai mult, asemenea telefoane pot fi blocate in contul lor si sa nu-l poti folosi nicicum.

| Pool77 a răspuns:

Nu ai specificat care varianta, 4-4S-5-5S-6-6S...
Terminalele 4s au o problema majora cu antena wifi, vezi cand cumperi orice fel de telefon aici nu ma refer doar la un terminal Apple, sa-l butonezi 10 minute in jocuri peste tot caci am avut prieten care si-a vandut telefonul in 5 minute, pentru ca dupa 10 minute se-ncalzea si isi dadea restart. Verifica,touch camera,touch ID,rezolutia,greutatea ei. Uita-te daca se incarca,daca poti efectua apeluri sau daca poti primi apeluri, daca merge sa trimiti mesaje si in mare parte cam atat.
Apropo, daca e decodat prin Gevey, renunta. Doar Neverlock, altfel nu-si are rostul.

| Cedry2k8 a răspuns:

Daca nu te pricepi, nu te du singur. Ia pe cineva care are iPhone sa-l testeze.
In primul rand, daca te hotarasti sa il cumperi, vanzatorul o sa il reseteze de dinainte. Ii dai reset la fata locului, si daca nu vrea, zici pas.
Te conectezi cu contul tau iCloud pe care ti-l faci de acasa, si descarci o aplicatie, si vezi daca merge.
Verifici camera, difuzorul, butoanele, touch-ul daca merge pe toata suprafata ecranului...cam atat. Partea cu contul iCloud e cea mai importanta. Trebuie sa ai wifi ca sa il bagi. Si ca sa ii dai reset trebuie sa ai wifi, si dupa reset, il configurezi tu, cu mana ta.

| Helpmeforfree a răspuns:

Pai e un defect mare.

Nu poti intra pe telefon decat pe date mobile.Internet de pe cartela, care e scump si putin

| Cosmin2888 a răspuns:

E dus softul. Nu îl lua ca mai bagi 100 de euro în el ca sa îl faci.

| Cosmin2888 a răspuns:

Prima data vezi sa funcționeze contul de iTunes, amprenta ( dacă are) camera dacă se vede rău e fals emblema de pe spate sa nu aibă zgârieturi ( după aia îți dai seama cat de uzat e). Cam astea în general... bafta

| Khero explică (pentru Cosmin2888):

Si daca dau update la ultima versiune de ios? Problema nu se rezolva, nu?

| Aleman_Andrei_1996 a răspuns:

Eu am iphone sI imi merge wifi-ul foarte bine