| FuturePlayerFootball a întrebat:

Mama mea tocmai si-a luat un nou telefon(Sony xperia E1) și într-adevăr dimineață vine la mine și mă întreabă de unde are cost suplimentar 2 euro.I-am spus ca nu știu. Seara a venit iar la mine sa îmi spună ca are cost suplimentar 40 euro. Când am auzit i - am spus ca mâine mergem la Orange sa vedem despre ce este vorba. Exista un mod ca sa nu plătesc nimic? Deoarece nu vreau sa dau niște bani pentru ceva ce nu am făcut. Dacă am greșeli de ortografie îmi cer scuze deoarece scriu de pe telefon.Multumesc!

4 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Salutare! Vezi sa nu fie datele mobile ativate, de obicei la telefoanele noi neconfigurate, acea optiune este activata. Si ca un smartphone, mananca destul de multe date, atunci cand vine vorba de navigare pe net, chiar si atunci cand nu navigezi esti conectat la ceva ce necesita internet. Pentru a te si convinge, fa-ti un cont pe site-ul Orange cu numarul de telefon.
Bft!

| horia2012 a răspuns:

Nu, trebuie sa platesti. Fiind un telefon nou, a inceput sa-si faca update-uri la diferite aplicatii. Trebuia sa intri in setarile telefonului si sa inchizi ca aplicatiile sa nu-si faca update. De regula se intampla asta si nu te intreba. Anuleaza si notificarile de orice fel, in afara de mesaje. Inchizi si conexiunea de date (nu 3G).

| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

Te vom contacta prin mesaj privat, pentru a investiga situatia.

O zi buna,
Orange Helper

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai inteles ce a spus Horia, da? Telefonul acela fiind nou, are activat updatele la niste programe care se descarca fara sa stie mama ta sau tu.Solutia este daca nu stiti cum sa opriti acele update, sa mergeti urgent la Orange, spuneti ce se intampla si ii rugati sa opreasca acele update pentru ca face trafic si de-aia paltit asa mult.