| eddyeftw a întrebat:

Salut TPU,

Recent mi-am achizitionat telefonul Acer liquild z2.
Cum trebuie formatata bateria?
Mentionez ca telefonul avea bateria 40% cand l-am cumparat.

Răspuns Câştigător
| AlexElektro1987 a răspuns:

Ca sa se formateze bateria telefonului trebuie sa ii consumi bateria de tot, adica pana cand se inchide telefonul singur, dupa aia il pui la incarcat pana cand se incarca 100%. Chestia asta trebuie sa o repeti de 3 ori si bateria este formata. Numai este nevoie sa il ti cum se tineau telefoanele vechi adica 12 ore pentru ca este smartphone! FUNDA?

1 răspuns:
| EndTheBestGamer a răspuns:

Pai tu normal ca nu-l tii ca tu umbli cu baterie care dureaza 3 ore
Goleste-l, dupa pune-l la incarat 12 ore, si repeti de 3 ori
Faza e ca la toate telefoanele se face asa indiferent cat de performante ar fi, deoarece acest lucru face ca bateria sa dureze mai mult