| radioboy a întrebat:

vreau sa ma portez pe o alta retea dar eu inca mai sunt in perioada contractuala, insa cand am reinoit contractul nu am luat nici un telefon de la ei, doar mi am reinoit contractul. Am am sunat la relati cu clienti si duduia de la telefon mi a zis ca daca ma portez va trebui sa platesc diferenta de luni pana la incheierea contractului respectiv 13 luni! Este chiar adevarat? Chiar daca nu am achizitionat telefon de la companie trebuie sa platesc diferenta de lunii ramase pana la incheierea contractului?!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, nu va trebui sa platesti nici o diferenta, daca n-ai avut nici o facilitate la prelungirea contractului.

| radioboy explică (pentru Ioandelasal):

Am schimbat planul tarifar cu unu mai scump

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru radioboy):

Schimbarea abonamentului nu este o facilitate, daca ai platit pana acum conform noului abonament.

| radioboy explică (pentru Ioandelasal):

Sunt cu factura la zi

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, schimbarea tipului de abonament ( chiar cu unul mai scump ) înseamnă un NOU Contract care s-a întocmit pe 24 de luni ( presupun )!
Deci, va trebui să PLĂTEŞTI abonamentul pe cele 13 luni rămase din acest ( nou ) Contract :(
Doar dacă NU ai fi schimbat tipul iniţial de abonament ( deci, în situaţia în care abonamentul se prelungea "tacit" ), nu aveai obligaţia de plată pentru celelalte 13 luni şi puteai ORICÂND să renunţi la acel Contract.

Portarea în altă reţea este ECHIVALENTĂ cu renunţarea la acest abonament - deci, încetare unilaterală a Contractului!

Vezi alte detalii ( despre renunţarea la abonament ) în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-2-ani-si/

http://www.tpu.ro/......asa-ca-nu/

http://www.tpu.ro/......ziliez-eu/

Toate cele bune!