| xXGaBiXx a întrebat:

vreau sa-mi schimb placa video cu un Asus GTX 960 Turbo 2GB, din cate am aflat are nevoie de alimentare separata si asta.
Ce nu stiu mai exact e dacă sursa mi-o poate duce.
Sursa e de 500W, procesorul Intel Skylake G4400, 2 plăcuțe RAM DDR4, un SSD si un hard-disk. (Nu cred ca au imporanta perifericele)
Ar trebui sa schimb si sursa?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Desfaci carcasa si citesti tot ce scrie pe sursa ca sa poti afla modelul. Dupa aceea scrii modelul pe google si vezi daca sursa ta are un cablu numit "1x 6-pin PCI-E" sau "2x 8-pin PCI-E" (acesta de pe urma trebuie sa fie detasabil ca in poza de mai jos).

Sau vezi daca sursa ta are un cablu care are 6 pini; sau daca are cu 8, doi trebuie sa fie detasabili, ca in imaginea aceasta:
http://i58.tinypic.com/vonzpv.jpg
Placa ta video are nevoie de un conector cu 6 pini. Asa am gasit aici: https://www.asus.com/ro/Graphics-Cards/TURBOGTX960OC2GD5/specifications/ unde este scris: "(1 conector adițional 6 pin PCIe este necesar)".