| Bălu_Gaby_1997 a întrebat:

Vreau sa imi decodez telefonul. Nokia Asha 300 se numeste si momentan merge doar pe VODAFONE (pentru ca de la Vodafone l`am cumparat ). cosmote nu merge si as dori sa il decodez in cosmote.
Va las si imei-l (NR SERIE ) : 354145054315424
Daca ma puteti ajuta. va rog eu mult! pentru ca am fost la un magazin si mi-a cerut 1 mil decodarea. straight face va rog help... multumesc!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă telefonul l-ai plătit integral la cumpărare ( deci NU a fost cu preţ subvenţionat, la "ofertă" ), atunci mergi cu el ( şi cu actele ) la magazinul de unde l-ai cumpărat şi TREBUIE să ţi-l decodeze GRATUIT!

Dacă l-ai cumpărat la preţ subvenţionat, atunci ţi se va cere o taxă modică ( aş zice de maxim 50 lei ).

Toate cele bune.

| Bălu_Gaby_1997 explică (pentru bursuc001):

Poi mi se pare ca l-a luat maicamea (cu abonamentul ei pe Vodafone ) adica avea nu stiu ce puncte. si si-a prelungit abonamentul ei pe Vodafone si a mai dat vreo 30 lei mi se pare... thinking l-a luat dintr`un oras cam la 40-50 km distanta. oare nu pot sa ma duc la un centru Vodafone din orasul meu? + Are si garantie 1 an sau nu stiu cat.

| bursuc001 a răspuns (pentru Bălu_Gaby_1997):

Poţi încerca!

Nu pot să-ţi spun "sigur" dacă vei rezolva la ei ( acolo la tine în oraş ) - TEORETIC, ar trebui să ţi-l decodeze şi ei ( gratuit, având în vedere că telefonul a fost PLĂTIT integral )!

Dacă nu vor cei de la tine din oraş, atunci nu ai ce face decât să mergi la magazinul de unde l-ai cumpărat ( de fapt, să-l ducă mama ta, având în vedere că actele sunt pe numele dânsei ).

Sau, îl poţi duce la orice Service, dar atunci vei plăti decodarea.

O zi frumoasă.

| Bălu_Gaby_1997 explică (pentru bursuc001):

Am sa incerc. Multumesc mult! happy

| bursuc001 a răspuns (pentru Bălu_Gaby_1997):

Cu plăcere!

Mersi şi eu pentru fundiţă.

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Odata decodat, telefonul va merge in toate retelele. 100 de lei este un pret mare, doar pentru ca este un model nou, dar nu vei gasi cu mult mai ieftin. Este intr-adevar un SL3, RM-781, si deblocarea nu se poate face prin IMEI, ci prin server. Se decripteaza un fisier din telefon, proces care dureaza intre 6 ore si doua zile, si costa. (Nu 100 de lei, dar profitul e profit.) Astea sunt datele, te ghidezi dupa ele daca vrei.