| King12 a întrebat:

Salutare TPU am o intrebare in Playmarket(google Play, Magazin Play...)poate fi jocuri, programeetc. cu virusi sau ceva daunator telefonului mobil e posibil asa ceva? sau in playmarket toate programele, jocurile sunt verificate? deoarece am un telefon android si m-am pus putin pe ginduri inainte de a descarca o aplicatie... daca stau mai mult pe site-uri de socializare si pe you tube si asa mai departe pot prinde virusi? sau e necesar de a descarca ceva pentru a lua virus pe telefonul mobil? deoarece multi spun ca cu telefoanele android prinzi virusi as vrea sa stiu cum anume pot lua virusii acestea pe telefonul meu prin accesarea unor site-uri sau prin descarcarea anumitor aplicati depe site-uri ne autorizate?

dau funda!

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Este posibili. Pe Youtube nu sunt, de obicei, virusi. Videourile doar cele cu exe pot fi virusate. Explicatii: http://incepator.pinzaru.ro/abc/extensia-si-virusii-deghizati/
Pe alte site-uri care au softuri poti sa o iei. Pe Facebook virusii au denumiri ciudate si in general sunt pentru Windows. Deci, avand android e prea putinprobabil sa iei virus daca umbli cu atentie.

| valentingb a răspuns:

1. Nu poate fi jocuri, ci pot fi jocuri.
2. Se numeste Google Play
3. In general, aplicatiile din Google Play nu au virusi. Chiar si daca nu sunt scanate (desi ma indoiesc), ele sunt totusi instalate de multe persoane. Daca instalezi aplicatii cunoscute, testate de multi oameni, ai siguranta ca daca n-au fost raportate, sunt ok. Virusi sunt peste tot. Chiar si pe un blog, pe orice cookie, se poate instala un virus oricand. Nu pe youtube si alte site-uri foarte sigure, ci pe site-uri mai ..gri. Iti recomand sa instalezi Bit Defender Antivirus gratuit, e romanesc, si primul sau al doilea din lume.

| RareşTPUro a răspuns:

In prezent MagazinPlay nu are un mod de verificare a aplicatiilor care intra acolo. Adica nu verifica nici un moderator aplicatia respectiva cand e sa se lanseze pe GooglePlay. Si sunt unele aplicatii ce au virusi si programe ce se vor integra in telefon/tableta si respectivii creatori al programelor daunatoare sa afle tot ce tastezi in aplicatii. EX: Parola de la Facebook, e-Mail, alte conturi si la contacte. Dar vor sa faca in asa fel incat sa se poata verifica toate aplicatiile ce se lanseaza si nu vor mai fi probleme. Dar pe aplicatiile YouTube, Facebook, GMail, Yahoo si asa mai departe nu se pot lua virusi. Doar daca accesezi link-urile nesigure din aplicatia Facebook sau din e-Mail poti risca sa iei virusi in telefon. Iti recomand sa folosesti un antivirus pe androidul tau si orice aplicatie bagata in telefon va fi scanata de antivirus si stearsa in caz de ceva 'dubios'. Si nu numai aplicatiile sunt scanate, ci si site-urile pe care le accesezi.