| RobertJ a întrebat:

As avea si eu o intrebare legata de un card SD. Am achizitionat recent un card de memorie microSDXC Samsung Evo Plus 128GB, MB-MC128GA/EU, care are Class 10 si USH-I U3 (adica capabil pentru 4k, asa scrie si pe cutie) cu viteze de 100 mb/s la citire si 90 mb/s la scriere. Intrebarea mea este urmatoarea: de ce in test nu obtin nici mai mult, nici mai putin de 53 mb/s la citire si 38 mb/s la scriere? Tin sa mentionez ca nu este fake, este cat se poate de original cardul, luat de la Emag iar telefonul in care l-am testat este A5 2017. Oare sa fie de la telefon? Deoarece nu are nevoie de viteze mai mari pentru ca filmeaza FullHD? In curand am sa iau un Galaxy S9 numai ca as vrea sa stiu daca este cardul de vina sau telefonul. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

99% ca telefonul, pur si simplu nu se asteapta sa ai un card asa performant pe un telefon asa de ieftin
in plus mai sunt si alti factori:
- e formatat exfat (fat32 nu poti 128G) ala e un system de fisiere cu viteza mica, dar mai ales, modulul de Linux (Android e un Linux) este extern, moment in care poate la o versiune mai veche de Android sa nu mearga prea grozav
- testul se face pe un Android rootat, cu copiere pe/dinspre un ramdrive, NU SE FACE pe o aplicatie Adroid, care sunt scrise in Java, asa ca pana ajunge sa scrie/citeasca trece prin emulatorul de java si alte balarii, moment in care e CRITIC ce procesor ai si cat poate sa duca
- telefoanele considera sdcard-ul ca fiind un bonus si nu se asteapta in general la performante de viteza pentru ca pur si simplu nu au nevoie...
etc.

ce poti sa faci ca sa te convingi ca e din telefon e sa bagi respectivul sdcard in cititorul de carduri al unui laptop care nu e connectat usb sau sa iei un cititor de carduri scump si pe usb3 si sa faci teste de viteza acolo, din nou dinspre/spre un ramdrive sau macar un SSD

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Vitezele astea sunt determinate în condiții profi. și de regulă greu de obținut acasă, folosind anumite fișiere, anumite stații ce scriu/citesc cardul. Și probabil scrie pe card: "până la".

Exact ca și consumul la mașini: să zicem - testat pe autostradă cu 1000 rpm în treapta a 6 a cu vânt din spate!