| IonutSxz a întrebat:

Salutare TPU, recent am dorit sa revin la versiunea de Android 8 de la cea de 9 cu ajutorul odin-ului ( am un Samsung Galaxy S8) si din nu stiu care motiv l-am stricat mai rau, este tot versiunea actuala dar nu si recunoaste telefonul soft-ul si nici nu imi citeste cartela in rest pot sa fac de toate, ce ii pot face? Kies nu imi citeste telefonul!

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Se pare ca nu mai exista
insa iti apare automat un update, daca are
din pacate si ala e limitat aiurea, m-am jucat cu un S4, daca ii puneam Android 4.4 nu gasea nici un update, daca ii puneam Android 5, gasea un update... iar asta am chinuit-o serios dupa ce am cautat 2 zile dupa "emergency recovery" care apoi sa constat ca au scos-o pentru ca trebuia sa munceasca prea mult ca sa fie disponibila pe toate telefoanele!

8 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Ce e aia kies?!?
expresia de mai sus e ironica cat cuprinde
kies a disparut in ceata de jde'mii de ani lumina
acum se numeste "Smart Switch"
asa ca, EVIDENT ca, kies nu stie de s8, pentru ca e prea vechi pentru el

incearca cu smart switch, insa problema e ca ar trebui sa pui un Android mai vechi ca sa il faci sa faca update, totusi... INCEARCA
asta e cea mai buna solutie pentru tine la momentul asta

in alta ordine de idei, odin e una, intrebarea e DE UNDE ai luat firmware?!? este evident ca ai incercat sa iei Android 8 si ti-a dat ceva foarte, FOARTE FAKE site-ul de pe care l-ai luat

SINGURUL in care am incredere este:
https://www.sammobile.com/

DE ASEMENEA... **TREBUIE** sa selectezi EXACT modelul de telefon, care NU este "Galaxy S8" ci ceva de gen:
G950FD
versiuni Galaxy S8:
https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s8-8161.php
"Versions: G950F (Europe, Global Single-SIM); G950FD (Global Dual-SIM); G950U (USA Unlocked); G950A (AT&T); G950P (Sprint); G950T (T-Mobile); G950V (Verizon); G950R4 (US Cellular); G950W (Canada); G950S/G950K/G950L (South Korea); G9500 (China)"

altfel, iei un firmware care NU e pentru telefonul tau (si de asta ai problemele alea pe care le ai)

chiar MA BUCUR pentru tine ca telefonul tau INCA MAI E IN VIATA, adica sa zici mercic ca mai porneste

| IonutSxz explică (pentru Bizon95):

Pai si de ce FD si nu F? Telefonul meu are modelul SM-G950F, si cum pun un Android mai vechi cu smart switch?

| Bizon95 a răspuns (pentru IonutSxz):

Am scris eu ca pui un Android mai vechi cu smart switch?
am scris ca, aia e cea mai buna solutie pentru tine

dupa care ti-am dat un site BUN cu firmware-uri
iar acum iti dau mura in gura:

du-te pe site-ul ala (sammobile) ia firmware pe care il vrei dar EXACT pentru telefonul tau, dupa care pune-l cu Odin

succes!

DISCLAIMER... deja ai facut o chestie naspa cu telefonul, sper ca acum nu o sa dai kix cu brio si o sa vii sa ma arati cu degetul ca eu te-am invatat prost... pentru ORICE re-software ar trebui sa cauti 15 tutoriale pe google inainte de a incerca o singura data
asa ca eu sunt nevinovat si iresponsabil, adica nu sunt responsabil de nimic... mkay?!?

| Bizon95 a răspuns (pentru IonutSxz):

PS cat despre versiunea de telefon, daca nu gasesti EXACT "G950F" pe sammobile, eu personal l-as resofta cu ultima versiune in smart switch si as renunta total

insa, cum am scris mai sus, nu sunt responsabil de ce anume decizi tu sa faci tongue

| IonutSxz explică (pentru Bizon95):

Nu frate, stai linistit, eu doar vreau sa rezolv chestia asta dar mno, am tot incercat cu odin si tot nu reusesc si exact versiunea mea de soft, de pe sammobile... imi da fail sau ramane blocat

| IonutSxz explică (pentru Bizon95):

Si ce este acel emergency recovery la smart switch? Unde pot gasi codul respectiv pentru a intra in aceasta optiune?

| IonutSxz explică (pentru Bizon95):

Smart switch nu ma ajuta cu nimic efectiv, zice ca il am actualizat dar nu imi ia cartela si nu merge sa dau la cautare de actualizari manual ( imi spune ca se inregistreaza dispozitivele si sta asa acolo ) Singura sansa e sa-l duc la un gsm

| Bizon95 a răspuns (pentru IonutSxz):

Da, cam asa pare, ca e singura sansa