| Costis3x69 a întrebat:

Salutare tuturor, daca telefonul dispune de NFC asta ce înseamnă? Dispune de încărcare wireless și poți plăti la magazin cu telefonul? Sau poți trimite date de pe un telefon pe altul?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

NFC permite comunicarea telefonului cu diverse dispozitive la câțiva cm distanta gen POS.

| literallythesamebruh a răspuns:

NFC și încărcarea wireless sunt două lucruri diferite. Datele de pe un telefon pe altul se trimit prin bluetooth sau alte protocoale, dar NFC face împerecherea între dispozitive mai ușor. Da, poți face și plăți cu un telefon ce dispune de NFC.