| UlkusalKaan a întrebat:

Samgung Galaxy S7 Edge sau Oneplus 3?

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Wtf people laughing
Nu sunt la fel ca specificatii, sunt diferite in atat de multe privinte.

In primul rand oneplus 3 e phablet (are 5.5"), de aici screen-body ratio mai bun, dar are rezolutia mai mica, doar Full HD fata de QHD la S7.

Procesorul de pe Oneplus 3 e un Snapdragon 820 quad-core (4 nuclee) pe 2.15 GHz pe cand procesorul de pe S7 mai nou Exynos 8890 e un octa-core (8 nuclee) pe 2.3 GHz, cel din urma fiind mai bun la multi tasking, iar cel de pe oneplus la single tasks, as merge pe Exynos.

La camera nu sunt diferente enorme, acei megapixeli conteaza, nu sunt inutili, in schimb diferentele dintre celelalte caracteristici sunt mici.

La RAM si stocare (ROM) Oneplus sta mai bine, 6 gb RAM si 64 GB de stocare isi spun cuvantul, fata de 4 gb ram si 32 stocare respectiv, daca nu tii neaparat sa iei un card de memorie OnePlus va fi o alegere mai buna, asta fiindca nu are suport pentru card SD.

Oneplus 3 are si USB type C v2, cu dash charge (fast charging mult superior), dar Samsung au ramas la microUSB cu fast charge 2.0 banal, la 3000 mAh bateria pe amandoua e o diferenta considerabila. Dar hei, poti sa incarci s7-ul wireless, doar il lasi pe un "pad" static si nu ai cum sa il misti pentru ca altfel se intrerupe incarcarea. ))

Per total, ambele sunt apropiate ca pret pe piata din Romania, indiferent ca le iei de pe eMAG sau compari.ro.
Personal as alege OnePlus 3, e un telefon optimizat mai bine, un monstru pentru benchmark-uri de cand a iesit pana acum, inca e in top-uri, e fluid ca software, OxygenOS e unul din cele mai bune skin-uri pentru Android, nu are un design tipator, fizic vorbind.
Acum depinde ce vrei tu, Samsung e un flagship, mai "de fita" ca aspect, pe cand celalalt e mai subtil.

4 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Salut Kaan!

Ca să-ți răspund la întrebare, hai sa le comparăm.

*Galaxy s7 Edge are densitatea pixelilor mai mare 534(ppi), automat ecranarea este mai calitativă din punct de vedere vizual, culori mai "vii", fata de oneplus (473).
S7 edge are o camera de 12mbpx pe spate, iar pe fata 5mbpx, iar oneplus 16 mbpx spate si 8 fata, dar calitatea este total diferita. Samsung-ul câștigă la capitolul claritate/calitate. Nu contează camera (cifra pixelilor este doar o ajustare), poți avea o camera de 8bpx, dar care poate fotografia sub format 32 mbpx. In plus, Samsung filmează in HD cu 240 fps, iar one plus cu 120 fps. S7edge se folosește de hdr, ceea ce nu este inclus și la one plus.

Procesoarele sunt identice din toate punctele de vedere, in schimb, memoria ram a oneplus-ului este de 6 g. Galaxy s7 edge are 4 g.
Oneplus câștigă cu 0.3 sec un task, acum depinde și de serviciile pe care le rulează cele 2 telf.

Galaxy s7 Edge are suport pentru memorie externă (SD). Oneplus se folosește doar de memoria interna. Nu are slot SD.
S7 edge are o baterie de 3600mah, iar one 3000.

Diferențele dintre cele 2 sunt insesizabile, poate oneplus îți aduce un plus de 2 frame-uri datorita celor 6 g ram, dar nu se justifică cantitatea aceasta. Oricum, mai mult de 2 g nu folosești.

Eu aleg întotdeauna calitatea, durabilitatea, performanța, pe scurt Samsung.

| OnePiece a răspuns:

OP3 e mai bun.

| Surtulecs a răspuns:

Buna! Oneplus 3

| Noone09 a răspuns:

Ca specificatii one plus 3 si s7 sunt la fel dar asa alege s7 deoarece e mult mai frumos design ul lui