| Nfs1999 a întrebat:

Un ajutor din partea celor care au avut parte de un smartphone pe Android si altii care pe WP(Windows Phone). Doresc pareri REALE in ceea ce priveste PRO/CONTRA asupra unui smartphone cu Windows, rog mult mai in detalii de la persoane ce au avut asa ceva...nu vreau de pe google sau alte site-uri..De exemplu un Nokia Lumia 640 LTE sau un Nokia Lumia 925, orice:camera,interfata, camera video/foto, sunet.Mentionez ca nu prea am nevoie de chestii cum ar fi jocuri, mai mult ma bazez pe retele sociale(gen : Facebook/OK.RU/Viber) muzica/poze (nu selfie).
Funda pentru cel care aduce cit mai multe argumente : )
multumesc mult pentru timpul acordat!

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu nu am avut pe Android, ci doar pe windows.
Dar dupa cate am vazut pe la prietenii care au Android, windows phone este un sistem mai stabil decat Android. Este ca si windows-ul de la pc vs. ubuntu.
Windows phone ar fi fost cel mai bun sistem -si s-ar fi dezvoltat cel mai mult- daca Microsoft l-ar fi oferit gratuit. Acest sistem consuma mai multa baterie decat la Android -1 zi sau cel mult 2 zile de activitate limitate la necesitati.
Eu am lumia 520; dar nici un telefon nu ma atrage cel mai mult ca Microsoft 950 xl dual sim, chiar daca este de cativa ani scos pe piata.
Aplicatii gasesti pentru windows.
https://www.microsoft.com/ro-RO/store/apps/windows-phone?rtc=1
http://www.gsmarena.com/......mpare.php3

| Nfs1999 explică (pentru anonimg):

Multi spun ca mai mult tine bateria la windows.Nu zic ca e adevarat, parerile sunt impartite, deci...merita sa aleg un telefon pe Windows? : )

| anonimg a răspuns (pentru Nfs1999):

Eu cred ca bateria la windows tine putin.
Si cred ca merita sa-ti iei telefon pe windows.
Dar mai inainte de a cumpara poti merge in magazinele Vodafone, Orange, telekom sau digi ca sa vezi cum arata "pe viu", cum lucreaza, cum se misca.
Si daca iti iei telefon pe windows phone, cauta sa fie wp 10, deoarece pentru 8.1 nu mai exista imbunatatiri, actualizari; dar pentru windows phone 10, da.
Si iti recomand http://www.emag.ro/......DQW25YBBM/ Mai ales ca are si 3 sloturi: 2 sim-uri si 1 card; pe cand la telefoanele dual sim pe Android trebuie sa scoti un sim pentru ca sa te folosesti de card. Iar raportul calitate/pret este foarte bun.

PS: mai asteapta raspunsuri macar o saptamana; nu te grabi cu funda ca nu nu-ti va mai scrie nimeni; eu nu ma omor dupa funda. :)

| Nfs1999 explică (pentru anonimg):

Multumesc mult, dar am vazut ca mai este o versiune de Lumia 640
(anume versiunea XL), din cate am citit e mult mai bun decat 640LTE, datorita camerei de 13 mpx...propui sa "trag" cu ochiul mai mult la "LTE" sau versiunea "XL"? : )
(apropo multumesc mult pentru raspunsul anterior)

| anonimg a răspuns (pentru Nfs1999):

Sunt multe modele de 640.
Dintre aceste modele iti recomand Microsoft Lumia 640 XL LTE Dual SIM:
http://www.gsmarena.com/......mpare.php3

LTE inseamna "long term edition"; adica ii va fi oferit suport timp indelungat (update-uri). Recomand si dual sim pentru ca nu se stie cand ai nevoie.

| Nfs1999 explică (pentru anonimg):

Bine,multumesc mult pentru ajutor si timpul acordat

| Betty12345678 a răspuns:

Am avut si eu un mobil care functiona pe baza de windows si nu pot spune ca fost fost cel mai bun, dar tinand cont ca nu il vrei pentru chestii complexe, e super.

| iwefgOficiall a răspuns:

Eu am un Microsoft lumia 640 si vreau sa zic ca se comporta un pic mai lent decat androidul dar parca din cauza bateriei care este de 2500 mah tine mai bine an rest totul la zii cu update la windows 10 mobile.