| Lioana a întrebat:

Unii spun ca prin rootarea telefonului poti schimba orice vrei pe el. Se poate schimba culoarea de fundal a meniului Android 8.1 din alb in negru prin rootarea telefonului?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da si virusi se vor juca cu telefonul tau cum vor avea chef

| Lioana explică (pentru RAY):

Nu vreau sa ramana rootat permanent. Doar pana fac modificarea.
Link-ul postat de tine nu cred ca mi se potriveste. Nu am Nexus. Am Nokia 8.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru RAY):

Nu-i adevarat, daca nu te pricepi nu mai comenta.De fiecare data cand vreo aplicatie cere acces-ul la root, utilizatorul va fi intrebat daca-i permite acest acces sau nu.Root-ul aduce numai beneficii telefonului.Intr-adevar acum cativa ani era putin periculoasa treaba asta, dar acum chiar n-ai cum sa iei virusi mai periculosi din cauza root-ului

| sierra1 a răspuns:

Da, făcând asta, ai acces la o sumedenie de setări altfel inaccesibile. Odată făcut root, aia e - e gata făcut, nu-l mai faci "fată mare"

| Bogdan70001 a răspuns:

Da prin root-area unui device poti schimba orice vrei pe el, cu mici restrictii de functionare aplicate pe Custom ROM-ul original de producator(dar am inteles ca ai Nokia 8 care este Android One deci esti liber ca pasarea cerului big grin )...Deci da se poate
Dupa ce faci root instalezi Substratum de pe Play Store iar apoi tot de pe Play Store cauti o tema dark, care-ti place tie mai mult si o pui.

| venividivici2017 a răspuns:

Depinde ce tel ai. Odata ce il root-ezi, poti instala Custom Rom. Ceva diferit fata de Stock Rom cu care tel vine din fabrica.Dar unele pot sa aiba bug-uri, asa ca nu iti recomand. Poti dezinstala apoi aplicatiile cu care telefonul vine instalate, aplicatii nefolositoare care sunt parte din software.Cel mai bine, pastreaza tel asa cum este!

| Lioana explică (pentru venividivici2017):

Ce depinde de telefon mai exact?

| venividivici2017 a răspuns (pentru Lioana):

Daca nu te pricepi asa bine,ca un dezvoltator de exemplu,mai bine nu il roota fiindca personal consider ca nu merita, mai bine iti cumperi altul. Daca il rootezi sau faci ceva gresit, poti sa il brick-uiesti, soft, hard samd pana tel tau o sa fie mort.Asa ca stai cuminte!

| Bogdan70001 a răspuns (pentru venividivici2017):

Bagi frica in el degeabalaughing)). Orice are un inceput.Bineinteles daca incepe treaba asta cu flashing-ul o s-o mai dea si in bara asa este mereu, dar asa va acumula experienta si o sa invete sa rezolve din ce in ce mai multe probleme software pentru ca te asigur ca la un telefon Android orice tine de software are o rezolvare pana la urma
Si apropo root-ul meritawinking