| oldschoolrom a întrebat:

Valabila aceasta intrebare de baza pentru cei care detin telefonul Allview Viper: pozele ies foarte proaste, cu "purici" ca sa zic asa. Ce setari trebuie facute ca sa iasa cat mai clare si cu cat mai putini "purici"?
O sa fac pozele in casa mai pe seara dar la setarile camerei foto, ce pot seta la expunere (acum eu am 0) si pot seta +3, +2, +1 sau -1, -2, -3, cum sa fie noaptea si cum sa fie ziua? Sau ce reprezinta la "Saturatie", "Stralucire", "Contrast", care pot selecta "Joasa, Medie sau Inalta"?

La HDR cand sa activez asta, noaptea sau ziua? Sunt multe caracteristici si poate daca le fac pe cele corecte cand e ziua si cand e noapte ies mai bine pozele.

2 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

HDR in realitate e inversul HDR-ului din jocuri :))
Deci in realiate daca stai intr-o camera la 2 metri de geam si vrei sa faci o poza, nu o sa vezi nimic afara daca este soare, din cauza diferentei mari de luminozitate dintre interior si afara(exterior). Activand HDR ti-ar permite sa iasa in poza si ce vezi tu pe geam. Adica practic camera sa apropie de un ochi uman.

Iar in jocuri e exact inversul. In mod normal vezi si ce e in exterior, iar activand HDR vezi exact ce ai vedea si cu o camera normala, ceva extrem de luminos.

ps: am gasit si o poza http://dudelol.com/hdr-in-photography-vs-hdr-in-video-games

| DaftPunk a răspuns:

Eu am, un P5, iar calitatea este varza, desi are 8 MP.
Daca faci poza intr-un interior, iese urat de tot. Poti intra in efecte si vezi daca e pe normal, in caz de e pe un efect gen Noise.
Stralucirea este luminozitatea.
HDR inseamna High Dynamic Range si se refera la dinamica de culori intr-o fotografie.