| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa achizitionez un telefon, in primul rand vreau sa stiti ca nu vreau pareri de la cei care nu stiu nimic despre acest subiect... bugetul meu e de aprox. 1500 lei si m-ar tenta oneplus one sau zenfone 2 4 gb, de telefoanele romanesti (Allview, Huawei etc.) nu stiu ce sa zic, nu mi-au placut niciodata, si nici nu imi place ce hardware au, procesoare mediatek.99 milioane de core-uri pe telefoane ieftine, care o sa fie practic degeaba, as putea sa ma insel, daca o fac nu ma supar sa fiu corectat, astept sugestii.

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat EXACT ce model de "zenfone 2 4 gb", sunt mai MULTEEE...

Dintre acestea, eu aş alege Asus Zenfone 2 Deluxe ZE551ML(4GB+256GB) deoarece este mai performant d.p.d.v. tehnic.

Vezi comparaţia & MOTIVELE şi specificaţiile tehnice la linkul :
http://www.smartprix.com/......ompare.php

Toate cele bune!

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

E doar chestie de gust la final. La 1500 ron eu m-as uita la unul curat secondhand care sa fie cat de car nou, de firma: Samsung, HTC, poate iphone.

Nu as alege telefoanele mai putin cunoscute, precum one plus one, oppo, zen, etc deoarece ele, intai de toate nu au androidul original, ci o forma free a lui.

In plus suportul si posibilitatea de a il repara in caz de defectiune sunt mai reduse.

Ar mai fi o situatie (eu am patit-o cu o tableta) cand am vrut sa cumpar o tableta care dupa specificatii dadea rusine la toata gama de top de tablete la pret infim. Am cumparat-o si am inceput sa simt gustul amar: tableta a venit in chineza si m-am luptat un pic ca maimuta sa o trec intr-o limba normala, si acum mai are meniuri in chineza, performanta complet de rahat, nici o legatura cu specificatiile tehnice, se bloca softul cand rula, experienta de browsing a fost grav afectata, etc...

Ar trebui sa o vand, dar o tin acolo sa imi aduca aminte cat de prost am fost. Orice e bun, vine cu un pret pe masura. Ca in viata. Cand intelegi asta totul devine usor. Ma bucur totusi ca pentru mine aceasta lectie mi-a dat-o o tableta si nu ceva mai scump, gen laptop, masina, etc.

Avand in vedere experienta... eu te-as sfatui deci ceva de firma. Chiar si second hand e mai bun decat un noname sau un pseudoname.

| Vlad402 a răspuns (pentru cristimihailov):

Eu sunt pasionat de chestiile astea, deci stiu ca sunt bune, nu asta e problema, si software-ul nu e o forma free, HTC LG Samsung etc au un skin la software care le face sa mearga mai incet, si nu sunt pe gustul meu, oneplus one are android aproape original, ceea ce e un plus, nu un minus...m-am uitat la o gramada de review-uri si chestii, nu stiu ce sa zic de chestia de pret, nu e tot timpul asa, cel putin nu in domeniul telefoanelor

| cristimihailov a răspuns:

Mda. e un punct de vedere. Dar nu va mai fi multa vreme asa. HTC o sa renunte la el.

Motivele sunt simple:
1. Nu te poti bate cu producatorii chinezi. Samsung a facut primul pas. Si-a cumparat acum cativa ani sistemul de operare tienzen.
2. Firefox vrea si el sa faca la fel. Fara succes inca.
3. Toti vor sa urmeze exemplul Apple care si-a tras un ecosistem propriu, astfel incat degeaba esti producator chinez care faci hardware perfect daca nu ai ce sa ii pui deasupra. Si se vede: profitul per device la Apple este 67% si la Samsung este in jur de pana 20%.

Privind din alt punct de vedere. ai dreptate. Cand e vorba de pasiune judeci cu sufletul happy

Si personal chiar inteleg: am trecut si eu prin asta cu tableta happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti recomand acest S4 http://bit.ly/1KwlCaS Are toate calitatile unui smartphone.

| sile44 a răspuns:

Incearca un Sony sau iphone 5s/6

| RaaTool a răspuns:

Salut Vlad,
gasesti foarte multe modele de smartphone-uri cu preturi avantajoase si discount-uri. Le poti achizitiona chiar si in rate cu cardul de cumparaturi.
//event.2parale.ro/events/click?ad_type=quicklink&aff_code=cd8a4b207&unique=d4f678b43&redirect_to=http%253A%252F%252F...%253A1603.