| KinekT a întrebat:

Vreau sa imi iau un telefon nou..pana in 1200 de lei.As vrea sa aleg windows phone pentru ca e ceva mai nou pentru mine interafata.(am deja un android) dar vreau sa fie si ceva performant adica camera 8mpx. sa ruleze aplicatii gen real racing 3. shadow gun.
in 1200 as avea un android LG optimus 4x hd
as vrea si un windous cu un 1.5 ghz dual core (neaparat sa aiba snapdragon s4 chipset)
funda +vot

12 răspunsuri:
| IulianDornianu61 a răspuns:

Salut
Ai putea alege Htc 8s de aproape 1000 lei care are s4( dual core de 1 ghz, o sa iti ajunga, si accelerator grafic adreno 305 )

| d3men7zel a răspuns:

HTC one

| GeorgianaDiaconu a răspuns:

Eu am optimus l7 (LG) si am dat pe el 22 de mill.Dar...acea fata ne-a intrebat si daca vrem pe abonament si eu nu am vrut. Abonamentul era(10 mill). Este un telefon FOARTE BUN. face poze extraordinare, memorie nu mai zic.FOARTE MARE.eu il am de la craciun, si nici nu vreau card de memorie fiindca nu am nevoie.Am peste 400 de melodii pe el, si peste 15 jocuri (de ex: pou.Care ocupa 10mb).
Este foarte frumos.L-am scapat de vreo 6 ori pana acum si pot spune ca nu are nimic.GASESTI HUSE PESTE TOT, carcase noi (eu am vreo 20).
Sper ca te.am ajutat + (are casti, incarcator, cablu de date, folie de protectie si ca un fel de carpa pentru ecran..ca sa il stergi). Merit si eu fundita? puppy dog eyes

| KinekT explică (pentru IulianDornianu61):

Da m-am gandit si la el dar nu vreau sa renuta la un quad core de 1.5 ghz de pe 4x hd pentru un amarat de dual core 1 ghz.
http://telefonultau.eu/......-Auto.html
de asta ce zici?
snapdragonu e s4?
bate la performante tegra 3?

| GabyG a răspuns:

Iti recomand Nokia Lumia 820. Cel mai bun Windows Phone la pretul asta.
Ps: snapdragon s4'ul bate nVIDIA tegra 3

| KinekT explică (pentru GabyG):

Da la el m-am gandit si la Samsung ativ s... dar o nVIDIA tegra 3 quad core de 1.5 bate un snapdragon s4 dual core de 1.5?

| GabyG a răspuns (pentru KinekT):

Eu zic ca daca e quad core e mai bun. Snapdragon-ul nu e mult peste TT3, deci un tegra 3 quad core sigur bate un s4 dual. Oricum windoes phone merge foarte bine si pe dual core, nu necesita asa mari performante ca android-ul. Deci in concluzie cumparati telefonul care iti place tie mai mult si depinde si la ce vrei sa il folosesti.

| KinekT explică (pentru GabyG):

Pai vreau sa il folosesc la jocuri browsing si filme youtube etc... am ales 4x hd deoarece are ecran hd...

| GabyG a răspuns (pentru KinekT):

Filmele si youtbe depind de ecran, deci daca nu e un telefon cu ecran hd probabil nu o sa fii prea multumit. La browsing si retelele de socializare este bun win phone-ul si la camera (asta depinde de producator, rezolutie etc). Pentru jocuri nu se merita sa iti iei un WP. Sincer, in locul tau mi-as vinde 4x-ul si mi-as cumpara un S4 sau HTC One. Tot pe S4 as merge mai mult pentru functiile smart si camera care are rezolutie mai buna. In schimb daca vrei neaparat windows phone, m-am uitat pe ativ s si cred ca ar fi o alegere foarte buna pentru filme, youtube, browsing.

| KinekT explică (pentru GabyG):

Dar in jocuri cum se comporta?

| GabyG a răspuns (pentru KinekT):

Se descurca bine, doar ca nu ai asa multe ca pe android si nu stiu cate din ele poti sa le iei free. Pe android iei orice joc vrei free ( de pe apkmania de exemplu ai si jocuri HD care trebuie platite in Google Play). Personal ma plictiseste interfata de pe WIndows, eu detin un Samsung galaxy s3 si nu cred ca o sa il schimb prea curand (pana acum mi-a mers orice pe el).

| IulianDornianu61 a răspuns (pentru KinekT):

Daca vrei telefonul pentru jocuri, ramai la android. In primul rand, pentru windows phone nici nu au aparut niste jocuri care sunt foarte bune si gratuite pe android. In al doilea rand, jocurile bune care sunt gratuite pe google play si se gasesc si pe pagina cu jocuri de la windows sunt platibile ( cele mai bune cu grafica 3d sunt de la vreo 10 lei in sus ). Cam asta e treaba, plus ca pe Windows Phone nu ai alte site-uri de unde poti lua jocuri gratuite, cum ar fi pentru Android apkmania... In concluzie, ramai la android daca vrei jocuri, si iti recomand( daca te-ai plictisit de interfata de la LG ) un Acer Cloudmobile S500 cu chipset snapdragon s4 ( dual core de 1, 5 ghz si accelerator grafic adreno 225 ) la pret de 979 lei la telefonultau.eu. Bafta in continuare!