| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

1 Cum este pe Plaja NeverSeea din Constanța?
2 Care este în opinia voastra cea mai tare plaja în momentul actual de pe Litoralul Românesc și din ce motive?

1 răspuns:
| IgnatVictor a răspuns:

Salut.
1. Săptămâna trecută am fost pe plaja de la NeverSea. Plaja era curată și frumos amenajată, cu șezlonguri și umbrele mari, pentru o umbră mai bună. Un șezlong m-a costat 25 de lei. Tipul care s-a ocupat de ele mi-a dat o brățară, pe care mi-am prins-o la încheietura mâinii drepte. Cu brățara asta demonstram că am cumpărat șezlong și, de asemenea, puteam să merg gratuit la toaletă. Pe lângă toate astea, e și un bar pe plajă. Dar, cum era de așteptat, băuturile sunt scumpe. O bere cu aromă costă 10 lei, când poți să găsești aceeași bere la 3-4 lei în supermarketuri. Cam asta e plaja. În schimb, apa era cam tulbure, pentru că bătea vântul și erau valuri. La un moment dat, apa era curată, dar apoi s-a umplut de alge. Când am ajuns acasă, la 2:00 noaptea, m-am băgat în duș și încă aveam alge în slip. Mi-e groază să mă gândesc că am stat cu algele alea pe mine zeci de ore. În orice caz, apa e bună dacă nu o prinzi tulbure. Singura problemă e că, după vreo 10 metri, nivelul apei îți ajunge până la piept. E cam adâncă.
2. O plajă care îmi place mult e plaja Corbu. E o plajă pustie, la care merg doar cuplurile de peste 40 de ani, cu cortul. În anii trecuți, am fost acolo de câteva ori. Cu cortul, evident. Pe lângă faptul că trebuie să îți faci nevoile în tufișuri, locul e frumos. Eu, împreună cu unchiul meu, am făcut un foc de tabără (unul sigur; unchiul meu este inginer de mediu, știe el ce face) și am mâncat cârnați fripți pe bețe adunate de pe lângă plajă. A fost plăcut să stau lângă o plajă pustie, cu sunetul valurilor sparte la mal în urechi, și să mușc dintr-un cârnat moale în interior și fript la exterior. Mai ales cu un cer plin de stele deasupra. Vezi tu, chiar dacă am 19 ani, niciodată nu m-am dat în vânt după plaje ca Mamaia sau Eforie, cu terase/cluburi, magazine și alți oameni. Locurile pustii și frumoase îmi plac mai mult. Dar asta e doar o preferință personală.