| AlexutuDeiu a întrebat:

3 intrebari relativ usoare :

a)Ce pot deveni daca merg pe profilul Mate-info (Mate-info profil la liceu)

b)Cate profiluri exista? Enumeratile (profilele la liceu)

c)Ce profil trebuie sa urmez pentru a deveni politist (profil la liceu)

La b) nu ma deranjeaza daca nu raspundeti puteti lua funda si fara raspunsul b)

4 răspunsuri:
| Λndrei a răspuns:

A) Inginer IT,Programator,rofesor Matematica/Informatica si bineinteles fiind la un prfoil real poti alege cand termini liceul si alte domenii.
b)Depinde de liceu, prea multe sa fie enumerate aici si de mine happy.
c)Eu zic ca ai putea sa mergi la Uman pentru ca dai examen din istorie, limba romana si limbi straine.Astea pe langa proba eliminatorie de la sport.
Bafta daca ai de cand sa mergi la politie, si eu am vrut dar cred ca m-am reprofilat happy

| Matt24 a răspuns:

Pt inceput, mate-info este specializare a profilului real care mai cuprinde stiintele naturii.Mai exista profilul uman unde intra stiintele sociale,filologia,economia,etc si profilul servicii:turism,mecanica,constructii,alimentatie,etc.
b) filiera teoretica adica profilul real are mate info-stiintele naturii,filiera vocationala are profile pedagogice(devii educator/invatator)+arte(plastice,actorie,etc) iar la uman si servicii ti-am zis mai sus.
c)pentru a deveni politist trebuie sa fi absolvent de liceu, nu conteaza care, dar sa ai bac-ul luat si apoi faci cativa ani academia(scoala de politie)

| HighFlyer a răspuns:

1.ca sa devii politist poti sa faci orice profil
2.cel mai bun profil e ala unde materiile iti plac cel mai mult
3. astea sunt profilele de baza :
mate-info
stiinte ale naturii
filologie

| anonim_4396 a răspuns (pentru HighFlyer):

Si Economie nu? ^_^