| TєηιѕιAℓвι a întrebat:

Am auzit de cele trei forme ale verbelor neregulate. Cand se folosesc fiecare? Mai ales "past participle". Cand se foloseste? In propozitiile negative?

2 răspunsuri:
| ÐiÐi a răspuns:

Deci sa iti explic big grin exemplu :
Be- este
Was- a fost
Been- fusese
ex de prop cu be: you can be nice (poti fi dragut laughing)
ex de prop cu was: I was at the cinema ( am fost la cinema)
ex de prop cu been: I have been searching for you
Eram in cautarea ta.
be se foloseste cand esti, este, sunteti ..etc.
was se foloseste la trecut erai, eram, etc sau eram facand aia
been se foloseste in Perfect Tense cuverbul ``have`` inainte.
sper ca te-am ajutat pentru ca nu ma pricep prea bine la gramatica studiam in Romania dar acum in Anglia urmeaza sa faac si chestii din astea laughing

Întrebări recente