| KaRa23S a întrebat:

Ajutor! E o rusine pentru. mine sa spun ca sunt cam varza cu engleza in special la ce tine de timp. Explicati-mi cand sa pun la trecut( have vb+ed )sau cand sa pun direct (vb+ed) ( mrg stiu ca sunt regulate si neregulate, dar nu ma intereseaza decat atat cand sa folosesc have si cu ce cu past participle?) pls

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Nu te îngrijora în legătură cu asta, cu toţii avem puncte mai slabe. Ei bine:
1. Have + verb + ed se foloseşte în primul rând când este vorba de o acţiune care s-a întâmplat în trecut, însă nu se ştie când. Exemplu: I have gone shopping (Am mers la cumpărături). Când? Nu ştim.

2. Verb + ed este utilizat atunci când ştii exact momentul în care s-a petrecut acţiunea. Exemplu:
I made my homework two hours ago (Mi-am făcut temele acum două ore). Ştim când: în urmă cu două ore.

Acestea sunt utilizările de bază a celor două timpuri, numite Present Perfect Simple şi Past Simple. Bineînţeles, ele mai au şi alte întrebuinţări, dar prefer să nu te încurc prea tare.
Dacă mai ai alte întrebări, îmi poţi trimite un mesaj. Eu sper că te-am ajutat.

2 răspunsuri:
| deniro7 a răspuns:

Depinde in ce context folosesti fraza respectiva... uite un un exemplu: ''If i had the money, could i have a 2 stories''?

I have-(I had)

| BrokenAngel28 a răspuns:

Depinde,se pune past simple(vb+ed) cand nu stii cand s-a petrekut actiunea
iar have vb+ed se foloseshte cand e o actiune terminata numai ce si cand ai efektul
ex:I have finished my homework... efektul este, de asta este prezentul perfect(have vb+ed)