| Betyskumpik a întrebat:

am cateva probleme de logica, care as vrea sa vi le spun.
-ce numar natural are jumatatea egala cu sfertul?
-bunicul sta la umbra unui prun.deodata i se face foame se uita sus sunt prune se uita jos nu sunt prune.se ridica el de pe scaun si scutura prunul.se uita sus nu sunt prune se uita jos nu sunt prune.cate prune au fost in pom la inceput?
-afara ploua, in parc sunt trei pomi un tei un plop si u ulm vine o cioara pe ce copac se aseaza?
-ce volum de pamant se afla intro groapa cubica a carei latura masoara 1 metru?
-cate oua se pot manca dimineata pe stomacul gol?
-presupunem ca tu esti pilot de avion.pleci in cursa de la Bucuresti- Craiova- Timisoara cu 30 de pasageri.la Craiova coboara 7 pasageri dar urca 8.cati ani are pilotul?
-un cioban are 12 oi.inafara de 9 ii mor toate. cate oi ii raman ciobanului?
-intr-un cos sunt cinci mere.cum poti sa le imparti la 5 fetite astgel incat fiecare sa primeasca un mar intreg dar si in cos sa mai ramana unul?
dau funda celui care stie sa raspunda la toate

4 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

1.Sfertul este jumatatea jumatatii deci nu are cum sa aiba sfertul egal cu jumatatea.
2.Nici una.Nu ai zis ca s-a uitat in sus la prun cand a vazut prunele alea.
3.Pe care vrea.Cica e o lume libera.
4.-Ouale nu se mananca intre ele
-Nu se pot manca pe stomacul gol, se mananca pe masa sau pe alt obiect(in cazul in care exprimarea e gresita)
-Cate vrei
5. Daca eu sunt pilotul am cati ani am acum.
6.3
7.Le impart normal.Cate unul la fiecare fetita si la una dintre ele ii dau marul cu tot cu cos.

| Betyskumpik explică (pentru Wehrmacht):

Of of of.raspunsurile erau:
1.0!(0:2=0; 0:4=0) ce era asa greu nu stiai ca 0 impartit la orice nr =0?
2.aloo....2 prune se uita sus nu sunt prune se uita jos nu sunt prune prune este la plural deci jos o pruna sus e o pruna 1nueste =cu 2
3.si nu pe care vrea ea pe un copac ud."afara ploua" deci un copac ud
4.si aici chiar nu ati stiut sa raspundeti? este o groapa cum sa fie pamant in ea?
5. se poate manca 1 pentru ca restul nu mai sunt pe stomacul gol
6.cati ani ai tu
7.9
8.le dau la 4 fetite cate un mar iar pe a 5-a o servesc cu marul in cos

| Wehrmacht a răspuns (pentru Betyskumpik):

1.Orice numar impartit la 0 da 0.0 este absenta unei cantitati.Nu are jumatate sau sfert.Este doar el.
3.E raspuns provenit din exprimarea partial gresita.Pentru raspunsul ala era corect "pe ce fel de copac se aseaza".Si avea sens si in legatura cu speciile.
4.O groapa poate fi umpluta cu pamant si poti sa spui asta ca sa spui unde este pamantul.
7.Sa-mi bag ceva ca asa am facut si la o simluare m-am gandit la rezultatul scaderii.

| SimpleGirl408 a răspuns:

La a5-a... [Zic eu] Ouale nu se pot manca [intre ele]
La a6-a : Pilotu are atatia ani cat am si eu.
La a7-a : 9... daca zice "Inafara de 9 toate le mananca"... Bineinteles ca 9

Nu am stiut la toate. Soatra...