| YumiSukinanda a întrebat:

Am citit vorbe intelepte si m-am gandit putin ca daca as avea un iubit, care sa ma insele... eu l-as ierta. Dar vad ca multi nu fac asta, si nu vreau sa par eu mai ciudata. Stiti vorba aia, daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te. Daca vrei sa fii fericit o viata, iarta. Eu mereu iert, nu vreau sa ma supar si sa fiu certata cu nimeni, dar se pare ca altii nu vor sa faca asta si cu mine. Cand sunt intr-o camera plina de oameni... am cel mai oribil sentiment, ma simt singura. sad. Am un prieten care se supara pe mine din orice. si ma rog de el sa ma ierte. Dar el cand imi greseste ii zic ca, - hai ma, ma supar! Si el zice. supara-te, si tot nu ma supar. dar ma simt ca o fraiera. sad
Credeti ca sunt ciudata? nu stiu ce sa fac, daca lumea nu tine la mine, si nu am facut nimic, eu de ce sa tin la ei, nu mai vreau sa imi pese asa de mult, vreau sa ma razbun... Intr-o zi, persoana care ma alungat, o sa mai imi cerseasca sai calc iar pragul. Nu stiu ce s afac, nu vreau sa mai fiu asa pasatoare si sa iert mereu. Chiar daca e bine,. nu vreau sa fiu singura. Ziceti sa ma schimb si sa fac tuturor ce mi-au facut si ei mie? Sau sa iert?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Iti raspund cu o intrebare : Poti sa te schimbi, si sa devii rea, invidioasa, suparacioasa?
Eu nu cred ca poti, pentru ca tu esti fetita cumintica, eu te stiu doar pe TPU, si stii ce? TPU nu ar fi acelasi fara tine.
Daca te-ai schimba, lumea nu ar fi aceeasi fara tine.
Nu trebuie sa fii rea. Pur si simplu ignora-i, stai in micul tau cerc de prieteni, ajuta doar pe cine merita, si iarta-i pentru ce fac, dar nu le mai da sansa sa repete.
Spui ca poti ierta baiatul care (teoretic) te inseala. Sigur, il ierti, asta nu inseamna ca ramai impreuna cu el; nu te-a respectat destul o dat, nu te va respecta nici data viitoare. E bine sa ierti, dar in general oamenii buni sunt luati de prosti. Nu le da sansa sa repete greselile fata de tine, unii nu merita efortul, nu merita ca tu sa suferi, si lor nici sa nu le pese de tine.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa te cer de sotie, mai repede decat sa iti cer sa te schimbi. Nu prea mai gasesti oameni buni, in zilele noastre. Din pacate, prin natura lor, sunt si oamenii care au cel mai mult de suferit...

| hummmer a răspuns:

Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte 8-x

| չﻨгﻪรէﻨĸ a răspuns:

In primul rand, nu esti ciudata.Esti foarte speciala. Putini oameni aleg sa ierte mereu.Dar sa ierti mereu nu cred ca e in regula.Totul depinde de vointa ta, incearca sa fii mai nepasatoare, mai rea. Iarta atunci cand merita.Iar in legatura cu prietenul tau, eu un nesimtit ce nu-ti merita atentia happy