| anonim_4396 a întrebat:

Am de facut o plansa pe tema toamnei. Si nu stiu cum ar trebui sa fac frunzele copacilor, mai maronii sau mai rosii laughing

Vorbesc serios.

Răspuns Câştigător
| Mangustă a răspuns:

Depinde de ce perioada vrei sa reprezinti. In general la inceput, cand se usuca sunt galbene cu noante foarte sterse de maro/portocaliu/camariziu pe la baza sau varf si au un ascpect greoi de ud. Dupa ce cad si se usuca pe jos, in caz ca nu ploua prea mult, sunt maro cu un "aspect casant". Rosii nu prea sunt...adica la unii copaci toamna se fac rosii, da chiar nu stiu la care. Poti sa si combini culori daca faci exemplare mai mari in prim-plan sau ceva, insa o cromatica prea bogata nu s-ar putea sa nu se prea potriveasca cu peisajul. Daca faci ceva mai amplu poti sa folosesi culori reci pentru copaci, cer, animale sau orice altceva, sa aiba o tendinta totala spre gri. Desi poti sa faci si ceva "insorit" doar sa nu exagerezi in culori, ai putea sa arunci o privire peste tablouri sa te inspiri. Totusi daca e vorba doar de o plansa nu cred ca e asa mare chestie...

6 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Buna.
Poti face cu putin galben ( nu foarte aprins), portocaliu, maro deschis si maro inchis. Maro deschis, gen crem/bej. Gandeste-te la niste culori care iti aduc o stare de nostalgie, apasare, tristete.

| Oana92 a răspuns:

Toate nuantele si culorile de la verde inchis pana la aramiu, rosu, galben, maro sau portocaliu. Si daca nu e obligatoriu sa fie desenat/pictat pune frunze(ma rog, bucati din ele) adevarate, sigur gasesti cateva prin parc. Bafta!

| N0xEterniS a răspuns:

Mai maronii, combinat cu un rosu inchis,, si pe ici pe colo putin portocaliu,,

| Aditu231 a răspuns:

Mai rosii maronii Funda?

| DanPunky a răspuns:

Incearca ruginiu

| andreea1993 a răspuns:

Chiar nu conteaza. Un artist isi imagineaza si apoi creeaza dupa bunul plac, nu exista reguli. Desigur ca tabloul trebuie sa fie cat mai realist, dar asta nu inseamna ca nu poti surprinde cu originalitatea ta.
Toamna nu e doar rosie sau doar maro...Eu te sfatuiesc sa le combini si galbenul ar fi folositor. Dar nu uita: surprinde cu originalitatea ta!