| YumiSukinanda a întrebat:

Am doua "prietene" care cica noi 3 suntem o "gasca" si ieri m-am dus la andreea, una dintre ele si apoi noi 2 am fost la larisa. Apoi noi 3 ne jucam.si dintr-o data proasta aia de larisa nu prea mai vb cu mine! si s-a suparat acum vb cu andreea pe mess si i-am zis tot: si ea a zis ca ii place mai mult de ea decat de mine, eu plang pentru ca a zis ca daca o mai enervez mul nu mai tine cu mine crying. nu stiu deloc ce sa fac... fara ele nu pot sa stau si ele profita de mine.doar pentru ca imi iau mereu apa la scoala si mancare sa le dau si lor apoi se supara. ce ar trebui sa fac?

11 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Parrea mea:nu le pupa in fund.
spune-le ca asta nu e prietenie, si nu are rost sa iti pierzi vremea cu ele.incearca sa cunosti alte fete,cu care sa te imprietenesti.
iti pierzi timpul cu ele,si te stresezi degeaba,caci la un momentdat te vor barfi si vor incerca sa „iti puna bete-n roate",pentru ca lor nu le pasa de tine.
si eu am avut asa „prietene",si am pus piciorul in prag, un timp(foarte putin) mi-a fost mai greu fara ele, dar stii ce? e mai bine asa.

| lifeisperfekt a răspuns:

Eu imi doresc din inima sa te sfatuiesc cum trebuie:Eu ti-as propune sa porti o conversatie cu ele si sa le explici frumos ca tu vreii prietene care sa-ti fie alaturi si sa te ajute nu sa te supere. Spune-le ca tu tii mult la ele, dar nu-ti place cand se supara pe tine fara motiv.Incearca sa petreceti mult timpo impreuna toate 3 si sa discutati mai mult,prietenia este ca o haina pretioasa,sa stii,ea nu se arunca la prima pata. Urmeaza-mi sfatul si incearca sa discuti cu ele in privinta acestui lucru,spune-le ca tu tii la ele,dar nu-ti place cand se comporta asa,vei vedea ca daca vei discuta cu ele,fara sa ve certati,va fi bine si te vor intelege, ai mai putea sa le spui ca tu suferi mult cand va certati, pentru ca tuu chiar tii la prietenia voastra si ca le iubesti.Eu sper ca te-am sfatuit bine,iti urez multa, multa bafta si sper sa va impacati, sa nu va mai certati asa de mult happy.Pa!happy

| GothicTiamat a răspuns:

Ar trebui tu sa nu mai vorbesti cu ele. se folosesc de tine. prietenia adevarata nu e bazata pe interes. Nu mai sunt si alte fete cu care sa vorbesti? Oriucum la varsta asta cam greu cu prietenia adevarata.

| JustDoIt456 a răspuns:

Off laughing Daca vezi ca profita de tine indeparteazate de ele, gaseste-ti alti prieteni :*

| Raluucaa1229 a răspuns:

Mai fetita.dar tu crezi ca astea sunt prietene? poti sa incerci sa te indepartezi de ele.si sa vorbesti cu oricare alta fata din clasa sau de la bloc eventual.si o sa vezi ca atunci cand o sa aiba nevoie o sa apeleze.si poti sa le spui ca tu iti ajuti doar prietenele care sunt adevarate! nu iti mai fa griji:*

| MisDia a răspuns:

Si eu am patit asta dar ele acum sunt amandoua si e mi-am facut alta prietena, stiu ca o sa iti fie dor de ele cand le vezi amandoua dra o sa treaca si o sa fie mai bine daca iti faci alta prietena, eu mi-am facut si ma sint foarte bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa gandesc copiii; cand te vei maturiza o sa fii altfel!

| DizzyRawrr a răspuns:

Daca se poarta asa cu tine, inseamna ca nu sunt prietenele tale cu adevarat, asa ca nu trebuie sa faci tot ce ele spun. Nu mai vorbi cu ele sau nu le mai face tot ce ele vor. Parerea mea este ca trebuie sa le spui ca nu se mai poate asa, iar daca tot asa se poarta cu tine, gaseste-ti alte fete cu care sa vorbesti; persoane cu care ai mai multe in comun, si care sa nu te foloseasca. Noroc...

| youandmeislove a răspuns:

Stiu despre ce vb ca si eu am trecut prin chestii din astea.incearca sa le eviti o perioada.sau fi indiferenta cu ele, saw fat-ti prietenii noi care sunt demni de prietenia ta...si sigur o sa vina la tina ele. fundabig grinsper ca ti-am fost de folos

| monica27 a răspuns:

Pai in primul rand gandeste-te ce e mai important pentru tine: aceste 2 fete care doar profita de tine, sau sa le lasi balta si sa iti fie mai bine

| iulia00 a răspuns:

Astia nu mai sunt prieteni, cel mai bine ar fi sa iti faci altii decat sa te consumi pentru nimic. Succes!winking