| andutxza a întrebat:

Am doua prietene foarte bune una pe nume Denisa si cealalta Madalina.Denisa se cearta mereu cu mine face tot felul de nazuri.Mereu stramba din gura cand ne certam si se crede cea mai destepata frumoasa etc.Intr-un cuvant este plina de ea si fitoasa. Se ccrede la moda si poarta haine de acum un an care nu se mai poarta si crede ca e la moda.Pe cand Mada(Madalina)este o fire calma si se intelege cu mine.Nu ne-am cartat niciodata.Si o data m-am certat cu fata fitoasa (Denisa)pe Mada.Si atunci ne-am suparat. Ce sa fac cum sa ii explic Madalinei ca Denisa e un obstacol in prietenia noastra?(mai mult)Va rog raspuns urgent!

Răspuns Câştigător
| Ðεεα • ♥ a răspuns:

Bună!
Ai 2 prietene!
Dar din ceea ce ai zis despre Denisa nu pare a-ţi fi prietenă! Purtându-se astfel cu tine, vrea oarecum să-ți fie superioară aşa că o face prin diferite moduri care duc la o ceartă.
Te înțelegi bine cu Mădălina, explică-i. Purtați o conversație toate 3, nu în lipsa uneia dintre ele, deoarece asta se numeşte bârfă. Spune-i să se poarte normal, cuviincios şi să-ți demonstreze că într-adevăr îți e prietenă, iar dacă nu merge aşa, spune-i Mădălinei că în ritmul ăsta o să se distrugă şi relația dintre voi 2.
Pa, pa!

5 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Criza prieteniei la 10 ani ...mda
butthurt...

| CutenessOverLoaded a răspuns:

Vrei sa spui Madalina Lupu? Ea e prietena mea cea mai buna, nu glumesc! Nu mai au sansa de impacare mi-a zsi Mady pe mss ca nu se vor mai impaca!

| Cåpåċεl a răspuns:

Eu zic sa faci asa... zii Madalinei ca daca nu te crede sa stea o zi sau cateva zile cu Denisa si sa vada si ea ce fite si chestii din astea are ca sa`si dea seama de acest lucru.
Funda?happy

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Păi, dacă încerci să-i spui Mădălinei că Denisa este un obstacol în calea prieteniei voastre, nu eşti cu nimic mai bună faţă de Denisahappy
So, probabil nu ar trebui s-o convingi pe prietena cu care tu te înţelegi bine, că cealalta prietenă a voastră vă strică armonia, ca să zic aşa. Ai fii foarte egoistă.
Plus că, faptul că te-ai certat cu Denisa pe Mădălina, arată faptul că tu parcă o vezi ca pe un obiect al tău, deci.sunteţi amândouă la fel de egoiste şi posesive.
Este alegerea Mădălinei cu cine vorbeşte, iar tu nu-i poţi influenţa această alegerea, decât plăngându-te permanent şi purtându-te de parcă tu nu ai nici o vină.
Dacă chiar ţii aşa de mult să o depărtezi pe Mădălina de Denisa, poţi întâi să-i expui motivele pentru care nu ar trebui să mai fie prietenă cu ea. Dar într-un mod logic şi cu argumente. Ceea ce ai spus tu mai sus arată faptul că eşti şi tu superficiala şi că esti geloasă. Plus că, în urma certei pe care ai avut-o cu Denisa, începi să ai ceva mult mai intim împotriva ei. =)
Va fi alegerea Mădălinei dacă trebuie să mai fie prietenă sau nu cu Denisa. Şi, având în vedere că mi-ai spus că este calmă şi înţelegătoare. tind să cred, sau sper, că va face alegerea corectă, dar totodată din perspectiva binelui social.=D
So, ce pot să zic... eşti încă destul de mică, sau dacă nu eşti mică, cel puţin eşti foarte imatură. So, mai ai de crescut şi de învăţat.să sperăm că în modul cel mai bun. xD

| Patry_1416 a răspuns:

Spune-i prietenei tale Madalina pur si simplu.

Daca sunteti prietene trebuie sa fiti directe si SINCERE! Uite spune-i:

Scuza-ma Madalina vreau sa-ti spun ceva in legatura cu Denisa.Nu ne putem intelege din cauza ei este ca si un obstacol intre noi doua, sa nu crezi ca vreau sa ma lingusesc pe langa tine sau ceva. Intelegema nu putem fi prietene din cauza ei...

Ceva DE GENUL ACESTA SA II SPUI!
Sper ca te-am ajutat
Cand vorbesti cu ea sa nu faci circ sau sa plangi fi naturala pentru ca ea va vedea
Si retrativa intr-un loc in care sa nu va auda nimeni

Bafta! Pa-pa