| silviuseby a întrebat:

Am luat un virus pe mess cu o poza de facebook era link`ul.
Cum pot sa scap de el?
Trebuie sa reinstalez Windows`ul?
Sau merge si in alt fel

13 răspunsuri:
| Jesye a răspuns:

Scaneaza cu un antivirus bun si cu malwarebytes

| Fanatic a răspuns:

Ei pe dracu, ia un antivirus

| anaana2323242 a răspuns:

Dezinstalezi si instalezi messengerul din nou si ai scapat.am patit si eu cu pozele lor... si sa numai dai click p toate prostiilelaughing

| AnaAmalia31 a răspuns:

Am avut si eooo virsul asta si am instalat windows-ul din nou ( chiar de doua ori )si mi-am schimbat parola de mess. Link-ul ( cum ai si tu - asa am avut si eoo ) este un virus care se trimite mai departe unor persoane din lista ta, luand si ei virsul daca aceseaza link-ul.

| Jesye a răspuns (pentru anaana2323242):

Probabil e un malware. acela o sa lucreze "in fundal" chiar daca dai reinstal la mess

| Schnitzel a răspuns:

Prostia aia cu miley cyrus si rihanna cu "i don't like her anymore"? Toata lumea mi-o trimite

| anaana2323242 a răspuns:

Daca virusu a venit de pe mess e clar ca cand tii messul deschis iti trimite la toata lista din 10 in 10 min virusu asta...era un tutorial p net cum sa scapi de virusu... da numai stiu numele

| anaana2323242 a răspuns:

Am gasit ce sa te ajute
Citeste mai mult pe: http://starali.blogspot.com/......scapi.html
ATENTIE! Textul urmator este reprodus in intregime din pagina de mai sus.

irusul se numeste "Palevo.DP", circula pe Messenger si se raspandeste foarte repede din cauza celor neatenti sau nestiutori, care dau click pe acel link
Citeste mai mult pe: http://starali.blogspot.com/......scapi.html
ATENTIE! Textul urmator este reprodus in intregime din pagina de mai sus.

Daca ati fost infectat deja cu acest virus ce se raspandeste atat pe Messenger cat si pe DC++ si alte programe de mesagerie, trebuie sa stiti ca acesta nu doar trimite singur mesaje la cei din lista de contacte
Citeste mai mult pe: http://starali.blogspot.com/......scapi.html
ATENTIE! Textul urmator este reprodus in intregime din pagina de mai sus.

ATENTIE! Virusul produce si modificari asupra registrilor computerului, va dezactiva firewall-ul si va deschide brese prin care hackerii pot intra si explora de la distanta calculatorul, obtinand astfel acces neautorizat la informatiile tale, la parole, conturi, etc. Acesta este cel mai grav aspect, mai ales daca faceti cumparaturi online. Virusul preia parolele introduse in Firefox si Internet Explorer, pe care mai apoi le trimite mai departe.

Citeste mai mult pe: http://starali.blogspot.com/......scapi.html
ATENTIE! Textul urmator este reprodus in intregime din pagina de mai sus.

Cum stergi virusul ce a impanzit Messenger-ul?

1- Descarca Malwarebytes Anti-Malware 1.46.
2- Instalati programul si la sfarsit asigurati-va ca ati bifat urmatoarele:
Update Malwarebytes Anti-Malware
Launch Malwarebytes Anti-Malware

3- Apasati Finish.
4- Dupa lansarea programului, selectati Perform full scan si apasati pe Scan.
5- Dupa ce termina click pe OK si apoi pe Show Results. Asigurati-va ca e totul bifat si apoi click pe Remove Selected.

In mod normal, virusul al trebui sa dispara. Daca tot trimiteti mesaje prietenilor din lista de Messenger, ar fi bine sa faceti o formatare a calculatorului

| DizzyXD a răspuns:

Si eu am protia aia, ignora-l e inofensiv.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Descarcă şi instalează Malwarebytes' Anti-Malware, este gratuit şi îl găseşti pe site-ul oficial, este şi cu interfaţă în limba română. După instalare dai Actualizare şi apoi dai o scanare completă şi ştergi din Carantina viruşii găsiţi. Succes şi numai bine!

| AnaAmalia31 a răspuns (pentru DizzyXD):

Nu e inofensiv, poti virusa multe alte PC-uri, nu mai primesti toate mesajel; e pe Mail si-ti merge si netu' foarte greu. Nu cred ca asta inseamna INOFENSIV

| nooooc a răspuns:

Neaparat reinstalat

| Amabilul a răspuns:

Incearca si cu Norton 360 2012