| LonelyGirl15 a întrebat:

Am mai pus intrebarile astea
1. asta imi trebuie pentru sc: traista ciobanului(planta) denumirea stintifica, familia, timpul infloririi

2. asta-i tot pentru sc: trandafirul japonez(planta): denumirea stintifica, familia, timpul infloririi

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

1. Traista ciobanului denumita stiintific Capsella bursa-pastoris, familia Brassicaceae. Înfloreşte din aprilie până în septembrie. Amplitudinea înfloritului este mult mai mare primăvara (IV-V) decât vara, toamna fiind ocazională.
2. Trandafirul joponez, denumire stiințifică Hibiscus rosa-sinensis, familia Malvaceae. Unii trandafiri japonezi incep sa infloreasca din luna octombrie si au flori pana in aprilie-mai.

3 răspunsuri:
| ɐɹıʌןǝ a răspuns:

1.Capsella bursa-pastoris, Brassicaceae,...
2...

| Ion a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Traista-ciobanului
http://www.horticultorul.ro/......-sinensis/ la asta denumirea ii hibiscus rosa sinensis si familia este hibiscus. sper sa te ajute.

| BlackPrincessBitch a răspuns:

1)
Denumire stiintifica:Capsella bursa-pastoris

Familia: Traista-ciobanului = plantă erbacee din familia cruciferelor, cu frunze lungi, crestate, dispuse în rozetă, cu flori mici albe şi cu fructe triunghiulare, folosită ca plantă medicinală.

Timpul infloririi:Infloreste din luna mai pana in septembrie

2)
Denumire stiintifica:Hibiscus[mai este cunoscut ca si Trandafir Japonez sau/si Trandafir Chinezesc]

Familia:Malvaceae care se cultiva ca planta de apartament.

Timpul Infloririi:Hibiscus infloreste, cu exceptia iernii, aproape
intreg anul.