| Liesel a întrebat:

Stiti momentul ala cand vii de afara si atunci cand intrii in casa sau undeva unde este mai cald ti se aburesc ochelarii? Ei bine prietenei mele nu i se intampla asa. Am intrebat-o de ce si mi-a zis ca are ochelari antiaburire si cand m-am dus si eu sa imi iau mi-au zis ca nu exista asa ceva. M-am dus in mai multe locuri si de fiecare data am primit acelasi raspuns. Acum ma intreb cum este posibil? Tuturor li se aburesc numai ei nu.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca lentila se sterge gu o carpa moale, inmuiata in glicerina (sau ulei siliconic subtire), atunci pentru un timp (cateva zile) nu se aburesc, aburii se precipita si curg jos, fara sa lasa urma.
La fel se poate evita si aburisirea ferestrelor sau parbrizelor.

Probabil si prietena ta isi sterge ochelarii cu ceva solutie cu efect asemanator.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru Bula):

Am invatat si eu ceva. As incerca pe geamurile de la balcon. Oare merita?

| peperonies a răspuns:

E semn clar ca te inseala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am mai auzit de asa ceva, poate are ea ceva solutie
Oricum, nu inteleg de ce te deranjeaza asta, ai mei se dezaburesc repede

| gogu220 a răspuns:

Prietena ta a ras subtil de tine. Daca vrei sa razi si tu de ea, du-te la benzinarie si cere solitie pentru dezaburit geamul. Eu o folosesc la baie. Pune putina solutie pe lentile si freaca usor cu o batista. Vei vedea rezultatul. Tare mult mi-a dori sa imi raspunzi dupa.( nu chiar toate benzinariile au, sau nu stiu vanzatoarele ca au. eu o am de cativa ani).

| Claudiu1905 a răspuns:

Te-a aburit laughing

| urseyul a răspuns:

Exista lentile care nu se aburesc ....cauta optifog, si sunt si mai multe exemple de firme care produc asa ceva.

| Conifere a răspuns:

Poate nu are lentile la ochelari.