| VζŠё ¢ΦLô®α†€ a întrebat:

Am o mica problema prietena mea ceam mai buna e obsedata dupa un joc Second Life o luat-o valul rau cred ca pentru ea e mai important jocul decat realitatea
A inceput sa planga ca nu mai are prieten acolo straight face i-am explicat ca e doar un joc si sa nu isi faca griji pe net din nou tot timpul SL eu una m-am saturat incepe sa rada de la niste nimicuri in SL al ei. pe mess la fel vreau sa vb cu ea stau o ora sa imi raspunda si tot timpul aceeasi scuza SL m-am saturat ce sa fac? daca ii spun ca nu suport asta se supara pe mine i-am spus o data ca mi-a ajuns dar nimic nu a mai vorbit cu mine 2 zile crying nu stiu ce sa mai fac Cum sa o lecuiesc de asta?

Răspuns Câştigător
| KlaudyaAddha a răspuns:

Si eu mai cunosc astfel de persoane. Cel mai simplu ar fi :
Sa vorbesti cu ea si sa-i spui : "Stiu ca-ti place Second Life dar ai devenit de nerecunoscut, nici nu mai stiu daca tu esti prietena mea.Joaca-te,n-am nimic in potriva, dar mai ia si tu o pauza, mai intra pe mess sa vorbim, mai iesi afara la joaca...Lasa-l incolo de joc, iti conduce viata! "
Metoda mai "dura" ar fi sa vorbesti cu parintii ei despre dependenta ei.

8 răspunsuri:
| Xonia a răspuns:

A aratat si la stiri ca jocul asta produce dependenta
Asa ca ai grija, daca se mai comportA asa numai vorbii cu ea cateva zile. Dupa o sa vina ea sa te caute
Pa-pa

| andreea4ever a răspuns:

Uite o idee. Fa rost de jocul ala si apoi fa-l BUCATI!

Va plage putin apoi ii va trece.

O alta varianta, mai pasnica ar fi sa vorbesti cu mama ei pentru ca e o problema serioasa psihologica.

Pa-pa:*:*

| MalinaH a răspuns:

Pai fa-ti si tu cont si astfel va deplasati in dif locatii impreuna vorbiti.asa faci si ce vrei tu si ce vrea ea. o sa va intelegeti asa.sau ai putea sa ii spui ca prietenia voastra e in pericol si ca ar trebui sa revina la realitate. sper ca te-am ajutat. happy

| curios_3782 a răspuns:

Nu te mai stresa atata, o sa isi dea seama cand isi va pierde toti prietenii si de data asta cei realiwinking Bafta :*

| bxr20 a răspuns:

Si eu mai joc din cand in cand, asta inseamna de 10 ori pe lunathinking Mda... am vazut si oameni din astia dependenti. Mie chiar nu prea mi se pare interesant. Sunt unele lucruri dracalase, smpatice, cel mai mult imi place ca iau legatura cu straini, dar doar atat. Nu ai ce sa-i faci daca a devenit dependenta. Ea singura trebuie sa realizeze ca e un joc stupid, si ca trebuie sa-si gaseasca un iubit in viata reala nu acolo. Nu o stresa prea mult ca nu rezolvi nimic. Tot tu te enervezi mai tare. Sper sa ii poti deschide mintea. Baftahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@andreea4ever, nu poate sa il faca „bucati" pentru. este un joc pe servere care poti sa il descarci de pe site-ul lor, deci dc. tepupdulce ar reusi totusi sa il sterga prietena ei il va descrca din nou pentru. contul nu se sterge

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca daca poti sa iti iei jocul, vb cu prietena ta in joc pentru ca e un joc virtual in care vb cu persoane reale da sti asta si mai incolo propune-i sa iesiti afara da afara, afara in lume nu afara injoc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa te ajut sa-ti fac un prieten