| mgtow a întrebat:

Am o problema cu un aparat de la Digi tv. Cand ii dau drumul se vede si se intrerupe imaginea unele canale nu le prinde deloc deci a luat-o razna. A venit instalatorul a schimbat LNB dar tot la fel face. Semnal de la antena pune 95% si e bine, nu cumva e problema de la cablu? Odata nu mergea bine kisstv si dupa ce a scos cablul de la usa mergea bine, deci problema e de la aparat sau de la cablu? Asa sa stiu daca il trimit in Romania sa mi- schimbe sau sa schimb cablul intreg.

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Problema principală este dimensiunea antenei ( care dacă este mai mare asigură o stabilitate în recepţie mai sigură ) şi suportul acesteia care trebuie să fie foarte stabil în alt caz apărând multe probleme.
De asemenea este nevoie ca în faţa antenei să nu fie ceva care să o obtureze nici parţial ( crengi sau altceva ), cablul de asememenea nu trebuie să fie strangulat, turtit, ciupit, îmbătrânit etc.

| demicsabi a răspuns:

Semnal de 95% trebuie sa fie de ajuns. Daca e constant 95% cu cablu de la LNB la antena nu poate sa fie problema, eventual misca de cablu unde crezi ca e defecta, si intre timp uitate(sau cineva) la semnal. Sau/si Incearca o smecherie, "roteste" putin LNBul intr-o directie (daca stai cu fata spre antena incearca de la stanga la dreapta, de putin intre 0, 5-1cm). Poate sa fie problema cu cablu intre aparat DIGI si TV (de ex euroscartul) - am lucrat o vreme cu antene

| Nicky29 a răspuns:

Pai nu cred ca e problema cablu trebuie sa fi sigur ca la capete este cuplat cum trebuie.Te uiti la capetele cablului si vezi sa fie in conditii normale de functionare.Dupa ce verifici treaba asta verifica mufele de la Tv care intra in aparatu Digi tv si in televizor vezi ca si ele sa functioneze norma.Dupa ce ai facut asta reinstaleaza din nou semnalu si programele. Dupace ce le-ai reinstalat verfica cum iti merge daca merge tot asa da un telefon la furnizor si spune-i problema si roaga-i sa iti dea un restart de acolo mie asa mi-au facut. Apoi daca dupa restart nu iti merge zile sa trimita pe cineva la tine sa til repare ar trebui sa fie gratis daca vin cei de la firma.

| jonnybee a răspuns:

Problema este aparatul nici cablul nici lnb nici antena finali de semnal se ard vrecvent la aceste aparate