| AkQuIn a întrebat:

Am o problema la mate in care imi cere sa scad 1 pe doi din 5 pe 6 si dupa sa adun cu 1 pe 5.Trebuie sa aduc la acelasi numitor ca sa pot scadea sau aduna fractiile intre ele?

Răspuns Câştigător
| ClaudiaaMM a răspuns:

Si : 25-15+6 totul pe 30 = 10+ 6 pe 30 = 16 pe 30 ...se simplifica prin 2 si ramane 8 pe 15 ...succes

7 răspunsuri:
| ClaudiaaMM a răspuns:

Da...adu la acelasi numitor.

| ClaudiaaMM a răspuns:

Numitorul comun cred ca este 30

| mimikafrumusika a răspuns:

Aduci fractiile la acelasi numitor(inmultesti si numitorul si numaratorul cu acelasi numar).1/2 inmultesti cu 15.5/6 cu 5 si 1/5 cu 6.Iti da numitorul comun 30 si scazi numaratorii.Acum ai 15/30-25/30+6/30 si iti da -4/30...cred

| Th3Oo a răspuns:

DA. Trebuie aduse la acelasi numitor, apropo, numitorul comun este 30 iar rezultatul final este 16 supra 30 (5 pe 6-1 pe 2 +1pe 5, prima fractie o amplifici cu 5, a doua fractie o amplifici cu 15 iar a treia fractie o amplifici cu 6. Rezultatul va fi 25 pe 30 - 5 pe 30+ 6 pe 30=26 pe 30) Sper ca te-am ajutat!

| alee12 a răspuns:

Da trebuie sa aduci fractiile acelasi numitor comun

| alee12 a răspuns:

In ce clasa esti? funda?

| AkQuIn explică (pentru alee12):

Sunt in clasa a9-a dar niciodata nu m-am inteles cu matematica, romana...etc si nici cu scoala nu m-am inteles prea bine.Sa nu crezi ca sunt prost si nu stiu sa fac dar am niste lapsusuri.