| AlexandraaaaPopescu31 a întrebat:

Buna am o tema la mate...si nu mai stiu cum sa adun fractiile cu numaratori asemanatori. ceva ajutor? mersi happy

Răspuns Câştigător
| ÎngerulThawMic16 a răspuns:

Spre exemplu ai 2/3 + 2/5.
Se face in felul urmator:
1. Trebuie sa gasesti numitorul comun, care este mai usor de gasit inmultind numitorul de la prima fractie la numitorul de la a doua fractie -> 3 * 5 = 15.
2. Acum trebuie sa imparti pe 15 la numitorul fiecarei fractii -> 15 : 3 = 5 si 15 : 5 = 3.
3. Apoi inmultesti rezultatul primei fractii ( 5 ) cu numaratorul fractii a doua (2) si invers ->5 * 2 = 10 si 5 * 3 = 15.
4. Uratorul lucru pe care il faci este sa aduni rezultatele de la pasul 4 si sa pui supra rezultatul de la pasul 1 -> (10 + 15)/15 = 25/15.
5. Daca e nevoie simplifici -> 25/15 simplificat cu 5 = 5/3. (asta e rezulatul).

P.S : Daca ai mai multe fractii faci tot la fel, dar ai grija sa le dai la toti numitorii comuni. (ex. : 2/5 +2/10 + 2/3; numitor comun este cel ce se poate impartii la totatele numerele de joi -> primii numitori.; numitor comun este 30; si urmezi pasii)
Sper ca ti-am fost de ajutor. kiss
Funda? puppy dog eyes big grin kiss

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai stii? da ai stiut vreodata?

| Trynda a răspuns:

Ai uitat din clasa a4a? laughing Nici nu cred ca stii ce zici. Stii macar care e numaratorul si numitorul?

Am un sfat. Mai lasa net-ul si ia cartea.

| PVAAVU a răspuns:

Exista carte.Trynda are dreptate:lasa net-ul si invata, sau pici examenul si dormi in strada.