| Alina99Mihaela a întrebat:

Cum se aduc fractiile la acelasi numitor? Multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| BRG a răspuns:

Frecțiile?

| Smile94 a răspuns:

Prin amplificare sau simplificare ( inmultesti atat numitorul cat si numaratorul cu divizorul comun al celor 2 fractii)

| Furculingură a răspuns:

Pentru a compara mai multe fractii cu numitori si exponenti diferiti:
1.Se aduc la acelasi numitor(adica descompuni numitorii in factori)
2.Se afla cel mai mic multiplu comun (c.m.m.m.c) al numitorilor.
Rezultatul va fi numitorul comun.
3.Se amplifica fiecare numar rational cu catul dintre numitorul comun si numitorul sau.
4. Apoi aplifici fractile la rezultate. Dupa se compara.
Nu stiu daca ai inteles.Dar asta-i definitia big grin