| Victoria a întrebat:

Am observat ca, spre deosebire de preotii ortodocsi, care pentru a ajunge in aceasta functie trebuie sa fie casatoriti, preotii catolici nu au voie sa se casatoreasca. Vi se pare mai normal si mai logic ca un preot sa aiba voie sa se casatoreasca sau nu? De ce?

Răspuns Câştigător
| User a răspuns:

Pai mi se pare normal cum e la ortodocsi. adica popii nu's si ei oameni?
@moonY. Iisus = Dumnezeu. Cum sa se casatoreasca? El a fost trimis pe Pamant pentru mantuirea oamenilor, nu pentru a duce o viata de omwinking

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Mie mi se pare ceva normal sa se casatoreasca. Dar numai daca e vorba de iubire adevarata. Biserica promoveaza iubirea fata de aproape. Ce iubire poate fi mai mare decat cea fata de persoana iubita? Poate doar cea cea a unei mame pentru copilul ei sau a copilului catre mama.

| Arthur a răspuns:

E o problema pentru preotii catolici de cand a aparut ca optionala regula de castrare a acestora. Sunt si ei oameni si banuiesc ca pe ei diavolul ii asediaza si mai tare.
La ortodocsi mi se pare din punctul acesta de vedere ok.
Problema este ca avand familie apare necesitatea de a acumula ( avere ), fapt care ii face sa pice in alt pacat.

Abh
| Abh a răspuns:

Mi se pare normal ca un barbat sa isi petreaca viata alaturi de o femeie. Asa e legea firii, de aceea ne-a dat Dumnezeu hormonii.

| Parintele a răspuns:

Nu. Caci daca s-ar insura i-ar fi mai greu sa ajunga pedofil sau poponar!

| cristi202 a răspuns:

In Biblie, Sfintul Pavel spune despre unii ce au apucat-o pe cai gresite ca ar interzice casatoria. Tot el, tot in Biblie spune cind vorbeste despre lucrarea lui Dumnezeu facuta prin apostoli, ca fiind un drept de a avea un apostol o sotie. Eu cred ca catolicii gresesc in aceasta privinta interzicind casatoria la preoti. La urma urmei, sunt si ei oameni, si nu le-ar strica sa aiba alaturi un suflet care sa ii iubeasca si pe care sa iubeasca si caruia sa ii poata destainui tot ce are pe inima

| Alphawolf a răspuns:

Logic este libertatea de a alege pentru ambele cauze

| moonY a răspuns:

isus nu era casatorit, urmandu'i exemplul, normal ar fi ca un preot ortodox sa nu se casatoreasca.
dar s'or fi gandit mai marii bisericii la tentatiile sexuale care apar, ca deeh, suntem toti oameni, si astfel li s-a acordat dreptul la casatorie.mai bine ii castra, caci vedem cu totii ca juramantul "la bine si la greu" facut sotiei, nu impiedica pe nici1preot sa se distreze cu enoriase si enoriasi.

| Linda a răspuns:

Exista avantaje si dezavantaje. Are mai mult timp de membri comunitatii daca nu e preocupat cu responsabilitatea familiei. Insa si tentatiile sunt mai mari in domeniul sexual. Apostolul Petru a fost casatorit. Eu cred ca ar trebui sa fie optiunea fiecaruia. Eu stiu un preot (nu catolic) care nu s-a casatorit si a scris cateva carti, are o viata intr-adevar dedicata binelui altora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E logic pentru ca e mai usor sa ajungi pedofil sau poponar daca nu esti casatorit. (nogod)

| sticus a răspuns:

Nici nici.Ambele variante sunt foarte idioate, care este influenta pe care o poate avea sotia "preotului"sau in celalalt caz lipsa acesteiawinkingSunt de parere ca fiecare poate sa aleaga ce va face cu viata sawinking... e prea aiurea

Întrebări recente