| Me29 a întrebat:

Imi puteti spune si mie daca preotii au sau nu voie sa se casatoreasca si sa aiba copii?

9 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Păi să vedem ce spune Biblia despre lucrurile acestea:
1 Corinteni 7: 1. Cu privire la lucrurile despre care mi-aţi scris, eu cred că este bine ca omul să nu se atingă de femeie.

2. Totuşi, din pricina curviei, fiecare bărbat să-şi aibă nevasta lui, şi fiecare femeie să-şi aibă bărbatul ei.

3. Bărbatul să-şi împlinească faţă de nevastă datoria de soţ; şi tot aşa să facă şi nevasta faţă de bărbat.

7. Eu aş vrea ca toţi oamenii să fie ca mine; dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul într-un fel, altul într-altul.

8. Celor neînsuraţi şi văduvelor, le spun că este bine pentru ei să rămână ca mine.

9. Dar dacă nu se pot înfrâna, să se căsătorească; pentru că este mai bine să se căsătorească decât să ardă.

Nu ar fi trebuit făcut din asta o regulă. Dacă te poţi abţine de la relaţiile intime şi nu te simţit atras de nici o femeie atunci poţi rămâne aşa.
Dar decât să te aprinzi în poftele tale şi să arzi, mai bine te căsătoreşti!
Dumnezeu la început nu a creat femeia pentru a se culca cu un bărbat, ci a creat-o ca şi un ajutor pentru bărbatul ei, însă din cauza păcatului s-a ajuns ca femeia să se culce cu bărbatul şi tot din cauza aceasta este bine să fi căsătorit când faci lucrul acesta, deoarece Dumnezeu nu priveşte cu ochi frumoşi curvarii (adică cei care se culcă cu mai multe persoane sau cei care întreţin relaţii intime iar apoi se despart, la Dumnezeu nu merge aşa pentru că El este Sfânt şi Drept şi judecă pe fiecare după dreptatea Sa).

| OctoberandApril a răspuns:

Preotii catolici nu cei ortodocsi da

Răspuns utilizator avertizat
| Floris83 a răspuns:

Păi dacă au familie, înseamnă că au voie!

| RaduMD a răspuns:

Ca regulă generală, preoţii nu au voie să se căsătorească.
În Bisericile de rit răsăritean pot fi admişi pentru a fi instituiţi preoţi şi bărbaţi care s-au căsătorit deja anterior primirii preoţiei.
Dacă aceştia rămân văduvi, în mod obişnuit nu se mai pot căsători, deoarece preoţii nu se căsătoresc (vezi mai sus). Totuşi episcopul lor are capabilitatea de a da dispensă, astfel încât, în mod excepţional, să se căsătorească.

| GoldandSilver a răspuns:

Da cum sa nu.

| roxaa15 a răspuns:

Cei ortodocsi au voie sau mai bine zis e chiar indicat sa se casatoreasca si sa aiba copii, cei catolici nu au voie sa se castoreasca.

Răspuns utilizator avertizat
| Coyotul a răspuns:

Au voie sa se casatoreasca si sa aiba copii.