| Farcas a întrebat:

As vrea sa ii pregatesc o surpriza mamei mele. Vreau sa ii fac gatesc ceva, facut de mine.Inca n-am invatat sa gatesc, dar vreau sa ii fac ceva simplu si bun.Ati putea sa`mi spuneti ce sa ii fac? Nu conteaza ce e: mancare sau ceva dulce, doar sa fie ceva usor de prepatat, .va rog sa`mi spuneti ceva, de cautat pe net, nu prea am timp, trebuie sa fac curat.multumesk:*

6 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Poti sa o surptinzi intr-un mod placut pregatindu-i cartofi la cuptor cu carne de pui (sau altfel de carne) si salata de rosii.
Ai nevoie de vreo 10 cartofi pe care ii cureti, ii speli si ii tai felii mai groase (cau de vreo doua degete). Condimentezi cartofii si carnea intr-un vas (lighean sau cratita) cu sare, piper si putina boia (daca ai pudra de usturoi nu ar strica sa adaugi un pic) si daca iti place si putin busuioc uscat (cam un varf de cutit). Apoi adaugi 2-3 linguri de ulei si amesteci bine carnea si cartofii, ca sa se condimenteze dupa care ii pui intr-o punga pentru copt (de la Fino). Inchizi punga si o asezi intr-o tava, pe o bucata de hartie de copt, in cuptorul bine incalzit. Dupa 40 de minute, mancarea e gata. Intre timp, pregatesti salata de rosii.
Pofta buna!

auran
| auran a răspuns:

Cel mai simplu si de sezon - salata de vinete...

| angela_7705 a răspuns:

Rafaello; ai nevoie de lapte praf, 250 zahar pudra, 200 grame unt sau margarina, 200grame nuca de cocos ( jumatate in compozitie, jumate pentru ornat ), alune nesarate sau stafide. Amesteci bine ingredientele, si faci bilute in mijocul carora pui alunenesarate sau stafide. Le tavalesti prin nuca de cocos...si gata. Sunt usor de facut si foarte bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tiramisu, nici nu ai nevoie de cuptor si gasesti toate ingredientele la orice magazin.
Sau ii pregatesti masa ca tot vine de la servici obosita. (cartofi prajiti, o salatica, ii poti incalzi mancarea sa o astepti cu masa pusa, flori pe masa ceva...)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... i-ai pute pregati intr-o zi un mic dejun:ii prajesti 2 oua si langa ele 1 carnacior, sau faci cartofi prajiti, crenvusti... orice cat mai simplu.Sigur ar fi surprinsa, macar vede ca te-ai straduit.winking

| florincaseru a răspuns:

Buna! Cel mai simplu cred ca e sa faci clatite.Si mai simplu e sa faci floricele si un pahar cu bere.