| Cristina788 a întrebat:

As vrea sa stiu daca e adevarat ca ușa metalică se încuie singură, încât nu mai trebuie să o încui tu? Îmi e frică deoarece la o vecină de-a mea au intrat hoții aseară a plecat la o petrecere si dimineata cand a venit cineva i-a furat bunurile din casă. Ea spune că nu a încuiat-o cu cheie, deoarece ușa se încuie automat ca e metalică iar cheile le-a luat cu ea. În afară de ea, nu are nimeni dublură la chei.Cum e posibil asa ceva? Deci ușa metalică trebuie neaparat încuiată cu cheia?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Conteaza daca yala e cu sistem de inchidere automata, insa nu conteaza nimic in fata hotilor. Au ei modalitati de a deschide usa fara probleme.

| Freya1 a răspuns:

Sunt usi care se incuie doar prin ridicarea clantei dar nu este neaparat sa aiba cineva cheia sau mai stiu eu ce sa intre.Cine a mai furat sunt sigura ca stie cum sa o faca

| Hammurabi a răspuns:

Nu e vorba de usa e vorba de yala. Sunt unele modele de yale care se incuie cand inchizi usa, indiferent daca sunt puse pe usa metalica sau de lemn.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă ușa se închide sau nu singură depinde de yală, nu de materialul din care este făcută.

Oricum, hoții sparg și uși de 5000 de euro dacă au motive să creadă că vor fura o avere. Cea mai bună măsură de prevenție este discreția, nu ușa sau yala.

Cu alte cuvinte, nu da nimănui motive să creadă că ai ceva de valoare în casă, și atunci elimini tentația.

| Roxin a răspuns:

De-ai stii tu cat de usor se deschide o usa de genul cu o radiografie sau un card din plastic...laughing)
Mi-am uitat de multe ori cheile in casa, din neatentie, si daca nu e incuiata, doar inchisa ''automat'', poate fi deschisa foarte usor din exterior. happy

| missfatadelatara a răspuns:

N-avem noi imaginație care sa o echivaleze pe cea a hoților.