| debby2000 a întrebat:

As vrea si eu niste slogane antiviolenta.Ms anticipat si bineinteles

Răspuns Câştigător
| JomelaMaya a răspuns:

1.Resping ideea de violenta, pentru ca binele obtinut prin mijlocirea acesteia nu este de durata; in schimb, raul provocat de violenta este de durata.
2.Violenta nu poate fi decât bastardul pasivitatii.
3.Violenta este arma celor slabi.
4. Non-violenta este arma celor puternici.
5. Principiul non-violentei este supus probei atunci când se confrunta cu violenta.
6.Nu forta - fa rost de un ciocan mai mare.
7. Intoleranta este o forma de violenta si un obstacol in dezvoltarea unui adevarat spirit democratic.
8. Pantomima. O piesa in care povestirea este spusa fara violenta limbajului. Cea mai putin dezagreabila forma de actiune dramatica.
9.Victoria obtinuta prin violenta este echivalentul unei infrângeri, pentru ca este temporara.
10. Nu exista decât o singura cale de a obtine independenta prin non-violenta: daca murim, vom trai, daca ucidem, niciodata.
11. A invata ca in viata, mai usor se poate invinge ura cu dragostea, minciuna cu adevarul si violenta cu abinegatia, ar trebui sa fie un element fundamental in educatia oricarui copil.
12.Adevarul trebuie gasit doar in noi insine, dar nu poate fi gasit folosind violenta impotriva dusmanilor nostri din afara.
13. Pot sa-mi inchipui un barbat inarmat pâna in dinsi, care, in sufletul sau, este totusi un las, ...adevarata non-violenta este imposibila daca omul nu este lipsit de orice teama.
14. Ura este ceva special - vei vedea ca este cea mai puternica si violenta acolo unde este gradul de cultura cel mai scazut.
15. În cazul celor care fac uz de forta mai exista speranta ca ei vor gasi intr-o buna zi calea spre non-violenta, lucru care nu este valabil si in cazul celor lasi.
16. Cauza durerii, ca si a bucuriei, nu are ca singura sursa numai realitatea palpabila, ci si cugetarea; aceasta, la rândul ei, ne creeaza necazuri infinit superioare. Suferinta fizica, insotita de suferinta morala se pot anihila reciproc, in timp ce o durere morala violenta se cere adesea compensata printr-o suferinta fizica manifesta. Astfel se explica starile depresive care conduc la sinucidere, ca manifestare exterioara a durerii, menita sa anihileze suferinte morale si de neconceput intr-o stare de fericire sau echilibru.
17. Tot ce se intampla odata, poate sa nu se mai intample inca odata. Dar tot ce se intampla de doua ori, se va intampla cu siguranta si a treia oara.
18. Întelepciunea este in fata omului priceput, dar ochii nebunului o cauta la capatul pamântului.
19.De crezi ca esti prea mic ca sa faci un lucru insemnat, incearca sa dormi cu un tântar intr-o camera inchisa!
10. Ce a trecut a disparut; ceea ce speri este absent; doar prezentul este al tau.

Sper ca te ajuta, imi dai te rog o funda?

3 răspunsuri:
| RainOfColors a răspuns:

Http://www.ecitate.ro/tag/anti+violenta+sloganuri
Non-violenta este arma celor puternici!
Victoria obtinuta prin violenta este echivalentul unei infrângeri, pentru ca este temporara.
Violenta este arma celor slabi.
Adevarul trebuie gasit doar in noi insine, dar nu poate fi gasit folosind violenta impotriva dusmanilor nostri.
Porti deschise nonviolentei!
Credinta, cultura si morala – alternative la violenta!
Sa exmatriculam violenta!
Nonviolen a este solu ia! (Non-Violenta este solutia!)
STOP violentei!
Nu forta - fa rost de un ciocan mai mare.
Autor: Legile lui Murphy | Tema:sloganuri despre violenta

Resping ideea de violenta, pentru ca binele obtinut prin mijlocirea acesteia nu este de durata; in schimb, raul provocat de violenta este de durata.
Autor: Mahatma Gandhi | Tema:sloganuri despre violenta

E mai usor a vorbi despre zei decit despre oameni.
Autor: Platon | Tema:sloganuri despre violenta

Despre cartea mea as vrea sa se discute ca despre morti. Adica numai de bine.
Autor: Vasile Ghica | Tema:sloganuri despre violenta

Cunoscator. Un specialist care stie totul despre ceva si nimic despre orice altceva.
Autor: Ambrose Bierce | Tema:sloganuri despre violenta

Câti oameni n-ar ramâne muti daca li s-ar interzice sa vorbeasca bine despre ei si rau despre altii.
Tema:sloganuri despre violenta

Câti oameni n-ar ramâne muti daca li s-ar interzice sa vorbeasca bine despre ei si rau despre altii.
Tema:sloganuri despre violenta

Imi place sa stiu totul despre noii mei prieteni, dar nimi despre cei vechi.
Autor: Oscar Wilde | Tema:sloganuri despre violenta

Vrei sa se vorbeasca bine despre tine? Nu vorbi niciodata bine despre altii.
Autor: Blaise Pascal | Tema:sloganuri despre violenta

Violenta este arma celor slabi.
Autor: Mahatma Gandhi | Tema:sloganuri despre violenta

Non-violenta este arma celor puternici.
Autor: Mahatma Gandhi | Tema:sloganuri despre violenta

Violenta nu poate fi decât bastardul pasivitatii.
Autor: Vasile Ghica | Tema:sloganuri despre violenta

Nu asculta pe aceia care vor discuta in mod subtil despre bine si despre rau. Nu te lasa impresionat de frumusetea si de finetea vorbelor lor. Caci Împaratia lui Dumnezeu nu sta in vorbe, ci in virtute.
Autor: Anatole France | Tema:sloganuri despre violenta

Principiul non-violentei este supus probei atunci când se confrunta cu violenta.
Autor: Mahatma Gandhi | Tema:sloganuri despre violenta

Tot ce am scris despre femei sunt fleacuri. Daca as fi spus eu tot ce stiu despre femei...
Autor: Lev Tolstoi | Tema:sloganuri despre violenta

Ca sa evaluam cu exactitate regresul pe care-l reprezinta crestinismul in comparatie cu pagânismul, n-avem decât sa comparam banalitatile pe care le-au debitat Parintii Bisericii despre sinucidere cu opiniile exprimate despre acelasi subiect de un Pliniu, un Seneca si chiar un Cicero.
Autor: Emil Cioran | Tema:sloganuri despre violenta

Intoleranta este o forma de violenta si un obstacol in dezvoltarea unui adevarat spirit democratic.
Autor: Mahatma Gandhi | Tema:sloganuri despre violenta

Un expert este o persoana care stie din ce in ce mai mult despre din ce in ce mai putin, pâna când stie totul despre nimic.
Autor: Legile lui Murphy | Tema:sloganuri despre violenta

Pantomima. O piesa in care povestirea este spusa fara violenta limbajului. Cea mai putin dezagreabila forma de actiune dramatica.
Autor: Ambrose Bierce | Tema:sloganuri despre violenta

Victoria obtinuta prin violenta este echivalentul unei infrângeri, pentru ca este temporara.
Autor: Mahatma Gandhi | Tema:sloganuri despre violenta

Nu exista decât o singura cale de a obtine independenta prin non-violenta: daca murim, vom trai, daca ucidem, niciodata.
Autor: Mahatma Gandhi | Tema:sloganuri despre violenta

A invata ca in viata, mai usor se poate invinge ura cu dragostea, minciuna cu adevarul si violenta cu abinegatia, ar trebui sa fie un element fundamental in educatia oricarui copil
Autor: Mahatma Gandhi | Tema:sloganuri despre violenta

Adevarul trebuie gasit doar in noi insine, dar nu poate fi gasit folosind violenta impotriva dusmanilor nostri din afara.
Autor: Mahatma Gandhi | Tema:sloganuri despre violenta

Pot sa-mi inchipui un barbat inarmat pâna in dinsi, care, in sufletul sau, este totusi un las, ...adevarata non-violenta este imposibila daca omul nu este lipsit de orice teama.
Autor: Mahatma Gandhi | Tema:sloganuri despre violenta

Ura este ceva special - vei vedea ca este cea mai puternica si violenta acolo unde este gradul de cultura cel mai scazut.
Autor: Goethe | Tema:sloganuri despre violenta

În cazul celor care fac uz de forta mai exista speranta ca ei vor gasi intr-o buna zi calea spre non-violenta, lucru care nu este valabil si in cazul celor lasi.
Autor: Mahatma Gandhi | Tema:sloganuri despre violenta

Vreau sa vorbesc numai despre pumnale, nu sa le intrebuintez.
Autor: William Shakespeare | Tema:sloganuri despre violenta

Mintea ta stie adevarul despre gândurile tale.
Autor: Neale Donald Walsch | Tema:sloganuri despre violenta

Nu-l intreba despre batalie pe comandantul armatei invinse.
Tema:sloganuri despre violenta

Nu-l intreba despre batalie pe comandantul armatei invinse.
P. S. Pluralul de la slogan este sloganuri:D
Sper ca te-am ajutat.

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Non-violenta este arma celor puternici!
Victoria obtinuta prin violenta este echivalentul unei infrângeri, pentru ca este temporara.
Violenta este arma celor slabi.
Adevarul trebuie gasit doar in noi insine, dar nu poate fi gasit folosind violenta impotriva dusmanilor nostri.
Porti deschise nonviolentei!
Credinta, cultura si morala – alternative la violenta!
Sa exmatriculam violenta!
Nonviolenta este solutia! (Non-Violenta este solutia!
STOP violentei!
Resping ideea de violenta, pentru ca binele obtinut prin mijlocirea acesteia nu este de durata; in schimb, raul provocat de violenta este de durata.
2.Violenta nu poate fi decât bastardul pasivitatii.
3.Violenta este arma celor slabi.
4. Non-violenta este arma celor puternici.
5. Principiul non-violentei este supus probei atunci când se confrunta cu violenta.
6.Nu forta - fa rost de un ciocan mai mare.
7. Intoleranta este o forma de violenta si un obstacol in dezvoltarea unui adevarat spirit democratic.
8. Pantomima. O piesa in care povestirea este spusa fara violenta limbajului. Cea mai putin dezagreabila forma de actiune dramatica.
9.Victoria obtinuta prin violenta este echivalentul unei infrângeri, pentru ca este temporara.
10. Nu exista decât o singura cale de a obtine independenta prin non-violenta: daca murim, vom trai, daca ucidem, niciodata.
11. A invata ca in viata, mai usor se poate invinge ura cu dragostea, minciuna cu adevarul si violenta cu abinegatia, ar trebui sa fie un element fundamental in educatia oricarui copil.
12.Adevarul trebuie gasit doar in noi insine, dar nu poate fi gasit folosind violenta impotriva dusmanilor nostri din afara.
13. Pot sa-mi inchipui un barbat inarmat pâna in dinsi, care, in sufletul sau, este totusi un las, ...adevarata non-violenta este imposibila daca omul nu este lipsit de orice teama.
14. Ura este ceva special - vei vedea ca este cea mai puternica si violenta acolo unde este gradul de cultura cel mai scazut.
15. În cazul celor care fac uz de forta mai exista speranta ca ei vor gasi intr-o buna zi calea spre non-violenta, lucru care nu este valabil si in cazul celor lasi.
16. Cauza durerii, ca si a bucuriei, nu are ca singura sursa numai realitatea palpabila, ci si cugetarea; aceasta, la rândul ei, ne creeaza necazuri infinit superioare. Suferinta fizica, insotita de suferinta morala se pot anihila reciproc, in timp ce o durere morala violenta se cere adesea compensata printr-o suferinta fizica manifesta. Astfel se explica starile depresive care conduc la sinucidere, ca manifestare exterioara a durerii, menita sa anihileze suferinte morale si de neconceput intr-o stare de fericire sau echilibru.
17. Tot ce se intampla odata, poate sa nu se mai intample inca odata. Dar tot ce se intampla de doua ori, se va intampla cu siguranta si a treia oara.
18. Întelepciunea este in fata omului priceput, dar ochii nebunului o cauta la capatul pamântului.
19.De crezi ca esti prea mic ca sa faci un lucru insemnat, incearca sa dormi cu un tântar intr-o camera inchisa!
10. Ce a trecut a disparut; ceea ce speri este absent; doar prezentul este al tau.
Resping ideea de violenta, pentru ca binele obtinut prin mijlocirea acesteia nu este de durata; in schimb, raul provocat de violenta este de durata.

| ir3al a răspuns:

oh go on spune STOP violentei in familie, ce zici suna bine? imi dai funda?laughing