| Mary0Hellen a întrebat:

happy As vrea sa stiu ceva mai mult legat de filozofie big grin adica, niste teme, pentru ca nu stiu de unde sa incep happy Ma puteti ajuta cu niste teme, niste idei, de unde sa incep. big grin
Multumesc anticipat! :*
Bineinteles ca acord faimoasa fundita big grin

Răspuns Câştigător
| Annim a răspuns:

Avantajul acestei stiinte este ca poti incepe de unde vrei si poti pune punctul acolo unde crezi de cuviinta. Un om nu poate creea ceva original daca nu este inspirat. Deci nu te apuca degeaba de scris esee pentru ca nu o sa-ti reuseasca. Inspirate de la altii cum Ar fi : Karl Marx, Aristotel, Socrate sau chiar Freud(insa el e bazat mai mult pe alte principii). La inceput si mie mi s-a parut ca filozofia este totalitatea cuvintelor nonsens spuse in vint insa nu e asa. Ea implica o logica simpla insa ai nevoie si de concentrare pentru a o intelege in totalitate. Te sfatui sa arunci o privire prin vreo biblioteca si sa achizitionezi prima carte de filozofie care o intilnesti. GOOD LUCK!

2 răspunsuri:
| Eleonore a răspuns:

Buna! iti voi indica o carte minunata din domeniu, care e mai mult de atat este un adevarat ghid de viata, din care curge ca un rau frumosul si picura bucurie, speranta si noi perspective la care poate, nu te gandeai. Daca ii permiti iti va transforma viata si de acum incolo vei alege sa vezi comorile nu gropile de pe drumuri. Nu ii vei putea gasi comparatie usor cu cata sinceritate, caldura si daruire e narata. Ea se numeste''Treptele bucuriei" de Ernest Bernea. E un cufar plin de nestemate. Astept mesaj de la tine cum ti-a placut. Multumesc.

| Lavinium_Bobby_1984 a răspuns:

Filosofia este stiinta despre modul cum gindesc oamenii asupra existentei (asa ca o mica idee)