| G30rGe a întrebat:

As vrea si eu sa stiu pentru totdeauna asta cu Gygabyte adica ce este mai mic ca el mai mare ceva de genu

10 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Ooooh! Pt totdeauna? pai incerc sa fiu mai coerent si mai complet.
Un "byte" este de fapt un caracter (o litera sau un numar sau un semn sau un spatiu, etc)
submultipli nu exista dar as putea remarca ca un "byte" este alcatuit 8 biți. Un bit este o cifra in baza 2 adica "zero" sau "unu", atat.
Un "byte" arata cam asa:
00000000 (spatiu, asta ii primul)
11111111 (asta ii ultimul)
"byte" -ul are ca multipli
1Kbyte= 2 LA PUTEREA 10 bytes= 1024 bytes
1Mbyte=2 LA PUTEREA 10 Kbytes= 1024 Kbytes= 1.048.576 bytes
1Gbyte(Giga (nicidecum Gyga, scuze!)= 1o24 Mbyte
1Tbyte (terra byte)=1024 Gbyte
Pbyte (petabyte)= 1024Tbyte,
apoi Ebyte (exabyte), Zbyte (zetabyte) si deocamdata ultimul Ybyte (yottabyte).
Ybyte=1.208.925.819.614.629.411.303.424 bytes (1, 2 *10la puterea24)

Sa nu confunzi byte-ul cu bit-ul mai ales la viteza pe net
1byte=8biți
1Kbyte=8Kbit
si deci 32Mbit/s (s=secunda) este de fapt doar 4Mbyte/s
Ai o expunere destul de ampla, in rest te scapa doar orele de info.

| TheStory a răspuns:

Mai mic este megakit-ul si mai mare terrabit-ul.

| xXdoareuXx a răspuns:

Bite- este mai mic
Terabit- mai mare

| MetalForever a răspuns:

Cel mai mic este Kylobiteul(sau cum se scrie, prescurtat e kb).-de ex.o imagine in calitate medie are vreo 50 kb, mai nimica.
Dupa aia e Megabyteul.-Mb(prescurtat)-o melodie de 5 minute are vreo 6-7 Mb.(6000-7000 kb)
Dupa aia, Gygabiteul.-Gb-un Gb are 1000 de mb.De exemplu, am avut un Ipod Nano de 8 Gb, mi-au incaput 1213 melodii.Toate de 3-5-10 minute, cele mai dese fiind alea de 3. Sper ca ai inteles, vezi, ti-am si exemplificatwinking. Normal ca in domeniul informaticii sunt notiuni gen Terrabyte...dar nu ai nevoie de asa ceva, un telefon neavand mai mult de 16-24 Gb.

| GaNeA001 a răspuns (pentru MetalForever):

Nu deruta omu...Cel mai mic e Byte-ul. (B)
e ceva de genu : KB=aprox 1000 B | MB=aprox 1000 KB | GB=aprox 1000 MB | TB (Terra-Bytes)=aprox 1000 GB

| MetalForever a răspuns (pentru GaNeA001):

Nu cred ca se referea neaparat la domeniul asta al informaticii.Nu-l derutez.Ci i-am exemplificat cu exemple normale; el nu a specificat in intrebare pentru ce domeniu; deci astea pe care le-am zis eu is la ordinea zilei.Nu ii trebuie omului mai mult de 20 GB in telefon, sau mai mult de 800 Gb in PC/laptop.Intelegi?

| GaNeA001 a răspuns (pentru MetalForever):

Cred ca tu nu intelegi mesajul meu. Eu am zis ca-l derutezi in sensul ca ai zis ca KB-ul este cel mai mic...

| MetalForever a răspuns (pentru GaNeA001):

OK! Ba am inteles, ziceam ca in DOMENIUL LA CARE SE REFERA! Intelegi? Binehappy. Happy new yearhee hee

| Gogulita a răspuns:

Bite

| asotydna a răspuns:

Bite