| DanutzzaMaria99 a întrebat:

As vrea un raspuns sincer chiar daca o sa doara. Ne cunoastem de un an. 2 prietene. Eu zic bff. Ea imi zice bff. Imi zice ca ma iubeste chestii ma ia in brate. SI zice: Ana meaa. Anicutzaa iubirea mea micaa.Asa face cu mine. Cu o alta fata cu care e bff nu face asa. nu o ia in brate nu i zice te iubesc. Rare ori. Vreau sa stiu daca nu i face asta celeilalte fete fiindca o cunoaste de vreo 6 ani si acum sunt bff si nu mai trebuiesc chestii siropoase. Adica vreau sa stiu daca imie prietena. Voi ce cedeti ( Nu vreau raspunsuri gen e pe interes fiindca nu are de ce ). Eu vreau sa cred ca suntem bff dar vreau sa fiu sigura. dica vreau parerea voastra. Face asta pentru ca suntem la inceputul prieteniei? Su este o bff falsa. Sau e doar o simpla FRIEND? Vreau parerea voastra. Fundoi si voot :X

Răspuns Câştigător
| SingleStarOnTheSky a răspuns:

Salut!
E cam complicata povestea tathinking
Dar totusi cred ca o adevarata prietenie nu se poate lega intr-un an.
Am sa iti dau un exemplu personal:eu am facut gradinita si clasele primare impreuna cu 4 fete.La gradinita o consideram "bff" pe o fata, desi mereu mergeam pe jos dus-intors cu o alta fata, iar in clasele primare cu fata cu care mergeam si la scoala si la gradinitaoh go on. Apoi, eu am plecat intra 5-a la alta scoala, si mi-am intalnit noii colegi etc.In vara din a5-a sper a 6-a noi am vb pe messenger, si din cauza discutilor astea am ajuns un fel de "bff". Si mereu sufeream la gandul ca ea este prietena mai buna cu altcineva, si ca niciodata nu o sa ii fiu prietena adevarata ci doar cu "buna" si "ce faci". Si parca mereu cand ma gandeam la clipele petrecute cu fata cu care mergeam pana la gradinita ma apuca rasul, si cand ne vedeam stateam si vorbeam 5 minute.
Adica pe noi ne legau mai multe intamplari si lucruri facute impreuna.Si totusi parca o voiam pe cea mai noua.
Si tot asa.Ma rog, povestea mea nu e chiar pe subiect dar vreau sa te fac atenta ca niciodata sa nu lasi garda jos indiferent daca ea este prietena ta cea mai buna.Si vreau sa iti mai spun ca asa cum am spus la inceput, un an nu poate egala 6 ani de prietenie.Si daca ele doua chiar sunt prietene bune, vor sta impreuna mult timp, iar tu o sa te simti singurica daca esti prinsa intre ele doua... o sa ai un sentiument ca esti lasata pe langa si o sa suferi. Dar eu spun sa nu renunti, sa te bucuri de acea prietenie cat mai tine, dar sa nu lasi niciodata garda prea jos, ca sa nu o mai poti ridica. Iar daca tu ai indoieli in aceasta privinta trebuie sa stai de vorba cu ea si sa ii spui ca tu te simti trista si ca tu crezi ca nu prea contezi pentru ea, ca imbratisarile pe care ti le ofera parca sunt putin reci si tot asa...
Multa bafta!kiss

11 răspunsuri:
| Bitzy a răspuns:

Bună!
Cea mai simplă variantă pentru. a vedea dacă îți este o prietenă reală :
O stresezi, te cerți cu ea foarte tare, apoi o întrebi rapid dacă îți este prietenă. Adică te cerți și țipi la ea timp de 5 minute apoi rapid o întrebi de acest "bff" al vostru!winking
Sper că te-am ajutat! happy

| crmr a răspuns:

Eu nu cred ca sa fii prieten inseamna declaratii de iubire cii sfaturi etc.

| hunterpainting a răspuns:

E bff clar

| Bєshka a răspuns:

Asa face si bff a mea o cunosc de mult dar acum sta de vorba cu alta fata si de abia ma ia in seama. poate e genu' de fata ca bf a mea. cred ca vrea sa fie in preajma unor alte fete, adica vrea sa isi faca alte prieteni, de ex. tu.intreab-o pe ea sa vezi ce iti zice. crede-ma n-o sa se supere daca o intrebi daca chiar sunteti bff. sper ca nu e genul de fata care se supara repedewinking. fundita si vot pentru sfatul meu big grin?

| DanutzzaMaria99 explică (pentru Bєshka):

Se supara foarte repede. Cel mai mare defect al ei

| SingleStarOnTheSky a răspuns (pentru DanutzzaMaria99):

Multumesc pentru fundita!kiss

| Furnicutza a răspuns:

Daca spui ca nu este pe interes, nu cred ca ai motive sa iti faci griji.Atata timp cat faceti tot una pentru alta nu cred ca trebuie sa iti pui semne de intrebare. Oricum, prietenii la nevoie se cunosc. Faptul ca pe tine te alinta altfel decat pe cealalta prietena, nu inseamna ca nu tine la ea. Pur si simplu 'compatibilitatea' dintre voi e altfel.Ai grija de prietena ta, pentru ca putini sunt prieteni adevarati.Ramaneti tot asa...happy

| ClaraB a răspuns:

1.hahaha, candva eram prieteni sau nu, acum e o adevarata ierarhie a prieteniei
2. de ce consideri ca este falsa?
3. nu conteaza de cat timp cunosti un om.pe unii poti sa-i stii de-o viata si sa pastrezi o relatie distanta cu ei, unii sunt pur si simplu lipiciosi si simti ca ai o anumita conexiune cu ei.
4. unele persoane simt nevoia de afectiune pentru a-si umple alte goluri si o cauta in oricine.nu,nu glumesc. poate tu i-ai permis sa se apropie mai mult de tine decat i-a permis cealalta prietena.

| AleXzpm a răspuns (pentru ClaraB):

Fringe -.-

| ClaraB a răspuns (pentru AleXzpm):

?!

| hfkjgkjfg a răspuns:

"un simplu friend, un bff adevarat, chestii siropoase", the ***? destul de ciudat, dar ma rog. vorbeste cu ea, intreab-o. mai sigur, in loc sa faci presupuneri. am avut si eu o prietena cam asa, si mi-e mult mai bine fara ea. ideea e, intreab-o pe fata.