| ღჩօოჩօղყƙღ a întrebat:

Au stelele lumina proprie?

Răspuns Câştigător
| sndjulian a răspuns:

Da, stelele "ard" timp de cateva milioane de ani ceea ce produce lumina. Spre deosebire de asteptari, stelele care licaresc cu o culoare mai inspre rosu sunt mai reci decat cele care au o culoare mai albastruie.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numai stelele au lumina proprie, la fel ca Soarele (stelele sunt sori). Numai bine!

| zooooza a răspuns:

Stelele au caldura si lumina proprie.La fel ca si soarele.Defapt...soarele este o stea.

| RockOut4ever a răspuns:

Da. Funda?

| Victor_4819 a răspuns:

Desigur.Stelele sunt sori.Soarele este cea mai apropiata stea. Mai multe detalii:http://www.e-enciclopedia.ro/......search.php
Funda?