| anonim_4396 a întrebat:

De unde au stelele lumina?

3 răspunsuri:
| selef a răspuns:

Lumina asa cum o percepem noi este o unda.
Reactiile nucleare care se produc in interiorul stelelor produc aceste unde care noi le percepem ca fiind lumina.

| adyth a răspuns:

"Luminozitatea stelelor

Luminozitatea unei stele este strălucirea intrinsecă sau totalitatea radiaţiilor emise pe secundă. Energia stelelor este generată de reacţiile termonucleare care se produc în interiorul acestora. Luminozitatea depinde şi de vârsta stelei. Stelele emit energie sub forma radiaţiilor electromagnetice care includ şi radiaţiile ultraviolete, lumina vizibila, razele infraroşii şi undele radio. Printr-o şansă unică, ecranul protector de ozon din stratosfera Terrei reţine cea mai mare parte a radiaţiei ultraviolete nocive din cosmos, făcând astfel posibilă viaţa pe Pământ. Calculul exact al luminozităţii presupune măsurarea radiaţiei totale direct în spaţiul cosmic, prin intermediul sateliţilor.

Luminozitatea stelelor variază mult de la stea la stea. Stelele pot avea o luminozitate chiar şi de 500 000 de ori mai intensă decât a Soarelui nostru

http://ro.wikipedia.org/wiki/Stea
:D

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aceleasi reactii ca in cazul soarelui.