| SnicK a întrebat:

Blue Screen of death, cu mesajul Page_Fault_In_Non_Paged_Area.

PC upgradat, hardwareul vechi a fost inalturat, problema persita.
Folosesc Windows SP3, mici Updateuri Windows...pentru ca aveam nevoie altfel antivirusu ramanea disable.
Cei de la reparatii PC, au spus ca este de la programe/aplicatii care au errori.
El sustinand ca PC-ul merge Brici. (partea hardware) (El mi-a facut si upgradurile)
PC: Amd Athlon II x2 3.0 Ghz Dual.
OS: Windows SP3.
Acum pot intra pe internet...motiv: si-a facut un Check, inainte sa booteze, ceva gen "The volume C: is dirty" "The volume is NTFS" (inteleg) apoi si-a scanat, scria ceva ca a scos ceva fisere si le-a rebagat/reinlocuit, acum merge...bine,nu mai apare eroare.

Cand apare eroarea? Blue Screen Of Death? : De obicei imediat dupa ce intra in Desktop, sau dupa ce folosesc aplicatii/procese ...gen Mozilla, Skype, Yahoo... ele iau automat "crash" sau "Don't Send" urmand ca secundele viitoare sa apara Blue Screen Of Death.
Ceva ajutor, va rog?

Răspuns Câştigător
| NoGooDy a răspuns:

BSOD (precurtarea de la Blue Screen Of Death) poate apărea în numeroase condiţii. În cazul tău, e foarte posibil datorită schimbării de componente hardware. Presupun că ai lăsat exact acelaşi Windows pe el.

În mod normal, eroarea „Page_Fault_In_Non_Paged_Area" poate apărea:
- când componentele hardware sunt diferite, adică schimbate
- când vreo componentă/mai multe componente sunt defecte
- când software-ul instalat nu e compatibil cu hardware-ul respectiv, sau a fost adaptat să lucreze cu precedentul, fiind recomandată în acest caz reinstalarea unui sistem de operare.

Sper că ţi-am fost de ajutor!winking