| ScortSyndicate90 a întrebat:

Daca iti apare in orice windows mai ales in windows 10 blue screen of death (BSoD) e grav? Am inteles ca e modul de rezolvare a tuturor errorilor din Sistemul de operare! Si ca apare doar la errori de sistem critice care se rezolva ulterior! E de rau grav sau de bine daca apare acel (BSoD)?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Blue screen" sau "Moartea albastra" apare atunci cand se intampla o eroare fatala la nivelul procesorului, care nu se poate corecta de sistem. Se afiseaza pe ecran informatiile referitoare la cauza posibila si referinte pentru depanare. Daca dupa repornire nu mai apare aceasta eroare, atunci inseamna ca sistemul s-a auto-corectat.

Cauzele aparitiei "Mortii alvastre" pot fi:
- driver sau program recent instalat, care nu se potriveste cu sistemul. Intrand in Safe Mode se va rezolvare prin dezinstalare.
- memorie RAM nepotrivita, cu defect de contact sau defecta
- sistemul de fisiere pe hard disk incurcat

| RAY a răspuns:

E memoria ram sau hdd pe moarte