| Pauluk a întrebat:

Acum cateva minute am downloadat un mt pvp si vreau sa imi fac un sura, dar am o problema: nu stiu ce bonusuri sa pun pe fiecare item si nu stiu in ce ordine sa fac P-urile... Pana acum am jucat doar pe warr iar despre sura nu stiu absolut nimic. Care va stiti pe sura va rog sa imi spuneti ce bonusuri sa pun pe iteme, in ce ordine sa fac P si niste tactici in duel. Sura va fi BM. Itemele sa fie de duele ca de pvm stiu sa le fac. Cel mai bun raspuns primeste FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Simbol1 a răspuns:

Pai la sura iti trebuie intai daca te faci pe arme magice taisu, protectie intunecata,varteju,lov patrunzatoare,anulare si aia cu capu de mort.
Pentru sura de magii iti trebuie flacara, protectie, Sfera Întunecată, Lovitura Întunecată, Lovitura Focului si Lovitura Spiritului.
Pentru iteme iti trebuie bonusuri cu int si pv.Pe coif 20hh 20magie, armura pv ap. sabie, ap. pumnal si ap sageti daca pica, bratara 20hh pv 20 magie, scut 20hh 20 int si necunostiinta, pe arma 20hh 20int si 20 critc si pe celelalte ca la armura.

9 răspunsuri:
| ady123 a răspuns:

In itm trebuie sa ai:Int,vit,semi-om,rezistenta magie,aparare pumna, sabie, doua maini, sageti, rezistenta otrava
Scuturile alea care la +9 iti da 20% rez la war(spre exemplu) Trebuie sa ai de fiecare si sa aiba imun

Ordindea in care trebuie sa faci P este flacara, lovitura aia care te dai peste caplaughing nu mai stiu cum se numeste si in continuare nu prea conteaza

| BTWIN a răspuns:

Fa-te intai pvm ca sa cresti repede apoi te schimbi bm
pentru duel,pe iteme trebuie sa ai pv,semi om,critice,patrunzatoare, aparare sabie pumnal si int
la bm magiile le faci asa:protectie, flama, apoi sfera intunecata si pe urma ce magii vrei tu...
in duel prima data dai sfera intunecata, lovitura focului apoi restul
Bafta si distractie placuta! happy

| Pauluk explică (pentru BTWIN):

Si 2 maini nu imi trebuie? Dau duel cu warr mental 3 skilluri si is pe jos... In reste imi place raspunsul si e util.

| GeorgeCip a răspuns (pentru Pauluk):

Vezi ca ti-am scris eu mai explicit si status si magii si iteme

| BTWIN a răspuns (pentru Pauluk):

Ba da, dar ti-am zis mai pe scurt, pentru ca stiam ca nu esti chiar incepator happy

| BTWIN a răspuns:

Iti recomand Metin2History.ro,e foarte fain

| GeorgeCip a răspuns:

Deci la skiluri trebuie mai intai sa-ti faci Taisul Vrajit(pentru a mari atatcul), Lovitura degetului(dmg mare), armura vrajita, Vartejul Dragonului, Teama si risipirea magie(la teama si la risipire ii ordinea care vrei tu). Tu trebuie sa te concentrezi pe INT(inteligenta).1 VIT – 2 INT => PANA CAND VIT=40 ( 40 VIT- 80 INT )
-MAX INT => ( 40 VIT – 90 INT )
-3 DEX PANA LA 64 DE PUNCTE => ( 40 VIT – 90 INT – 64 DEX ). Depinde daca este PvP cu lvl mare(EX.250) iti pui bine inteles pe toate BONUSURI
Arma-Trebuie sa aveti bonusul INT,Half humans,dex si viteza farmecului sau critical.
Armura-Trebuie sa aveti max HP, sword defence si viteza farmecului.
Shield-Trebuie sa aveti imune la blackout, int, dex si half humans.
Helm-Trebuie sa aveti half humans si magic resistance
Shoes-Max HP, critical si sword defence 15%
Earings-Half humans si Sword defence 15%
Necklace-Max HP, piercing si sword defence 15%
Bracelets-Max HP+2000(unde este posibil deoarece unele bratari nu accepta...adica cele care au de la inceput HP), piercing si magic resistance.
Bafta sper ca te-am ajutat ultima parte am pus-o in engleza pentru ca nu mai eram sigur cum era.winking

| Zeblankob a răspuns:

Unui sura pe un metin pvp ii va trebuii multa inteligenta si mult pv de asemenea.Acum depinde si ce fel de metin este.Pe altele trebuie sa bagi aparare sabie, 2 maini, pumnal, clopot si evantai.

| RobiBodo3 a răspuns:

Ghid Sura Magie Neagra
Constructia Statusului
INT-ul - inteligenta este vitala pentru un sura. ea influenteaza pozitiv atacul magic si cu cat crestem mai mult inteligenta cu atat primim mai mult int si o regenereare mai mare a acestuia. int-ul este neaparat primul full din status.
VIT-ul - vitalitatea mareste pv-ul caracterului si creste si regenerarea acesteia.un punct pus pe VIT mareste viata cu 40 si mareste apararea cu 1. este recomandat al 2-lea full din status.
DEX-ul - reprezinta rezitenta atacului cororal. daca marim DEX-ul cu 3 puncte va creste valoarea eschivei cu + 1. la 90 de puncte DEX-ul scade din dmg-ul primit o suma de 30%. dex-ul este recomandat al 3-lea full din status
STR - reprezinta atacul de sabie. cu cat marin str-ul creste si atacul de sabie. este nefolositor pentru un sura magie neagra deoarece el se bazeaza pe un atac magic puternic nu pe putere de atac. este recomandat sa puneti str-ul ultimul full din status

skillurile
Spiritul flacarii : este un skill ofensiv. cel mai bun skill ofensiv la sura magie neagra. are un dmg consistent si timp de reincarcare egal cu cel de folosire. poate da si 3k daca a fost crescut pana la P. il recomand primul master
lovitura intunecata : skill ofensiv, are un dmg mediu dar are un timp de reincarcare mic, adica 7 secunde. datorita timpului mic de reincarcare este recomandat al 2-lea master
protectie intunecata : singurul skill defensiv la sura magie neagra. la P reduce 75% din dmg-ul corporal primit si primim + 75 aparare. este foarte folositor impotriva caracterelor care dau dmg mare in duel. skilul este util si in pvp si in pvm. recomandat al 3-lea master
sfera intunecata : precum si timpul de reincarcare, si dmg-ul este mare. timpul de reincarcare este de 24 de secunde iar dmg-ul dat ajunge pana la 10k la P. datorita dmg-ul mare dar a timpului mic de reincarcare este recomandat al 4-lea master. sfera intunecata este un skill ofensiv
Lovitura spiritului : are un timp de reincarcare mediu si dmg mic. este folositor daca dorim sa incetinim inamicul. nu este un skill foarte folositor. are efect impotriva unei singure tinte. este un skill ofensiv. recomandat al 5-lea master
lovitura focului : timp de reincarcare mediu. 12 secunde. are un dmg mic. are efec impotriva a mai multor tinte. este recomandat al 6-lea master deoarece da cel mai mic dmg dinte skil-uri
toate skilurile sunt influentate de INT.
bonusuri utile
bonusuri pe arma : skilurile unui sura sunt influentate de int, int-ul este necesar pentru un sura deci va trebui sa punem pe arma 8 sau 12 INT, semiom, pentru a da mai mare dmg in duel, vitalitate pentru sporirea vietii si aparatii, viteza farmecului pentru sporirea vitezei farmecului skil-urilor, sansa atacului critic pentru a spori dmg-ul dat.alte bonusuri sunt minore si neinsemnate
bonusuri pe armura : pv, pentru marirea vietii, rezistenta sabie / clopot / evantai / pumnal / sageti / 2 maini pentru a reduce atacurile cu arma, rezistenta atacului corporal pentru reducerea dmg-ului primit si viteza farmecului, rezistenta magie pentru a scadea din atacul magic primit
pe accesorii : pv, sansa atacului critic, rezistenta sabie / clopot / evantai / pumnal / sageti / 2 maini, sansa atacului patrunzator, viteza farec, semiom.
pietrele
Pe arma cu 2 sloturi
pentru pvm : piatra anti mob, piatra lovitura critica
pentru pvp : piatra anti caracter, piatra loviura critica
pe arma cu 3 sloturi
pentru pvm : piatra anti mob, piatra lovitura criica, piatra lovitura patrunzatoare
pentru pvp : pentru impotriva a mai multor caractere : piatra anti sura, razboinic si ninja. excludem samanul datorita numarulului mic de samani. impotriva unui singur caracter : piatra anti caracter, piatra lovitura patrunzatoare, piatra lovitura fatala
pe armura cu 2 sloturi : piatra grabei + 4, ca sa avem o viteza mare de miscare ca sa putem omora repede dusmanul in duel si piatra protectiei 4. este necesara pentru a avea mai multa aparare.
pe armura cu 3 sloturi : piatra grabei + 4, piatra protectiei + 4 si piatra eschivei + 4 pentru a eschiva atacul corporal primit.